Autoři obnovy centra Olomouce dostali Cenu Rudolfa Eitelbergera

Cena byla letos udělena retrospektivně za počiny z let 1990 až 2008. Rekonstrukce Horního náměstí byla dokončena v roce 2002.

Olomouc 11. září (ČTK) – Prvními laureáty Ceny Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci se stali autoři rekonstrukce Horního náměstí Petr Hájek, Jaroslav Hlásek a Jan Šépka a autoři tamní Arionovy kašny Ivan Theimer a jeho italská spolupracovnice Angela Chiantelli. Hodnotitelská komise vybírala z 12 nominací, řekl dnes ČTK člen sdružení Ondřej Jakubec.

  

Cenu dnes předalo občanské sdružení Za krásnou Olomouc, jež si klade za cíl upozorňovat na kvalitní počiny při obnově historických objektů i v moderní architektuře v Olomouci a okolí. „S odstupem času je třeba rekonstrukci Horního náměstí označit za neobyčejně zdařilou a citlivou vůči historickému jádru města. Architekti respektovali charakter daného místa, jejich nadčasový návrh nepřinesl radikální proměnu podoby náměstí,“ uvedl Jakubec. Požadavek na zachování historického kontextu se podle něj uplatnil i v doplnění barokního souboru fontán o jeho poslední část – Arionovu kašnu, plánovanou už v polovině 18. století.

  

Obnova náměstí včetně usazení nové kašny skončila v roce 2002. Architekti za ni už získali několik ocenění. Podle nedávno zveřejněného průzkumu, který si nechala zpracovat olomoucká radnice, rekonstrukci kladně hodnotí i většina Olomoučanů. „Mohlo by se zdát, že vzhledem k oceněním i v zahraničí si olomoucké ceny vážíme méně. Ale opak je pravdou. Vážíme si jí více, protože vše bylo děláno pro Olomouc,“ uvedl Jan Šépka.

  

Podle architektů je třeba ještě odstranit nedostatky v mobiliáři. Nejen Olomoučané mají výhrady k rozpadajícím se lavičkám a málo funkčním lampám. „Věříme, že se to podaří vyřešit, už o tom s městem jednáme. Lampy jsou jiné, než byly v našem projektu. Z původně navržených, proti nimž vystoupili pražští památkáři, by bylo více světla a neoslňovaly by obyvatele okolních domů,“ uvedl Hájek.

  

Podle Šépky se ale celkový koncept, tedy jakéhosi obývacího pokoje zasazeného do exteriéru, podařilo naplnit. „Někomu by se mohlo zdát, že jsme na náměstí vlastně mnoho neudělali, ale právě to je zajímavé,“ soudí architekt.

  

Konkurenty pro vítěze soutěže byly rekonstrukce někdejších městských jatek na obchodní dům Senimo, Arcidiecézní muzeum, rekonstrukce Muzea moderního umění či poutní aleje ze Samotišek na Svatý Kopeček.

  

Cena byla letos udělena retrospektivně za počiny z let 1990 až 2008. Je pojmenovaná po významném olomouckém rodákovi a spoluzakladateli dějepisu umění a památkové péče v rakouské monarchii Rudolfu Eitelbergerovi (1817 až 1885). Její výtvarnou podobu navrhl Jaroslav Koléšek.

  

srd snm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*