Autorka budovy ČKD dostala poctu komory architektů

Fotogalerie ke článku (1)

Alena Šrámková

Alena Šrámková
Celá fotogalerie (1)

Alena Šrámková - první dáma české architektury.

První dáma české architektury, jak bývá přezdívána Alena Šrámková, dostala Poctu České komory architektů za rok 2007. Náleží významným osobnostem oboru, které se zapsaly nejen svou tvorbou, ale i morálním přístupem do historie moderní české architektury.

Šrámková je známá především realizacemi projektů nové haly pražského Hlavního nádraží a administrativní budovy ČKD na Můstku. U příležitosti udělení ceny dnes začala v pražské Galerii Jaroslava Fragnera výstava návrhů a modelů jejích připravovaných i nerealizovaných staveb. Potrvá do 11. května.

Z projektů, které se neuskutečnily, je Šrámkové prý líto budov, s nimiž se zúčastnila soutěže na banku na náměstí Republiky a na obchodní centrum na Karlově náměstí. "To, co je na náměstí Republiky, patří na sídliště," řekla dnes. Rohovému domu na Karlově náměstí zase podle ní chybí velkorysost.

To je jedna ze základních vlastností, které se sama snaží vkládat do svých staveb, "baráků", jak říká. Architektura by podle ní měla člověka uklidňovat, neměla by děsit a nahánět strach, protože šoku a překvapení je v dnešní společnosti dost. "Barák by neměl mluvit o tom, jak je klient bohatý," říká.

Velkorysost je podle ní také výrazným rysem přestavby a rozšíření budovy Hlavního nádraží, na němž spolupracovala na konci 70. let se svým mužem Janem Šrámkem, Janem Bočanem a Josefem Dandou. Nádraží se loni začalo za stovky milionů korun rekonstruovat, nyní se pracuje na severní části odbavovací haly. Z haly mizí stánky, které podle Šrámkové do původního projektu nezapadaly, neboť v hale zabíraly místo.

Namísto stánků ale již uprostřed haly vyrostl obchod s oblečením. Pokud bude obchodů přibývat, což opravující firma pravděpodobně plánuje, bude to podle Šrámkové cestujícím bránit v jednoduchém hledání cesty nádražím. "Budova měla svou velkorysost, měla naddimenzované detaily, hlavní prostor ale bude zkažený," říká autorka o zamýšlené podobě rekonstrukce.

S Janem Bočanem nabízeli ministerstvu dopravy, že by jako žijící autoři rádi budovu rekonstruovali. Podoba exteriéru se měnit nebude ani podle projektu vybrané firmy, interiér Šrámková zamýšlela také ponechat ve stávajícím stylu.

"Pokud by se něco měnilo, doplnily by se stejné kamenné obklady, a nové funkce by plnily vestavěné skleněné objekty, aby se rozlišilo, co je nové. Budova je velká, unesla by i několik stylů," popisuje svůj přístup k opravám nádraží. Zadavatel se ale rozhodl jinak, rekonstrukci provádí firma Grandi Stazioni a Šrámková s Bočanem se podílejí jen na některých dílčích pracích.

Šrámková nyní připravuje k realizaci svůj největší projekt, novou budovu ČVUT, s níž kancelář Šrámková architekti zvítězila v roce 2004 v soutěži. Stavit se má začít letos. "Nebude módní, bude trvanlivý, levný a zdravý, bude dobře působit na žactvo, bude dobrý a vydrží být dobrý dlouho - to je moje stará snaha. Aby stavby vydržely dlouho, ne pořád, ale dlouho," říká žačka Vladimíra Karfíka a Jaroslava Fragnera a učitelka mnoha předních současných českých architektů, která v červnu oslaví 79. narozeniny.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.4.2008

Související články:
Alena Šrámková dostane Poctu České komory architektů
Výstava "Alena Šrámková

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*