AZ Tower v Brně se dostal do top desítky mezi světovými budovami

(ČTK) – Nejvyšší budova České republiky AZ Tower v Brně se dostal do první desítky nejlépe oceněných výškových budov světa. V soutěži Emporis Skyscraper Award, která u objektů vyšších 100 metrů hodnotí jejich funkčnost a vzhled, skončil na devátém místě v konkurenci 300 budov. "Ocenění je důkazem, že se Brno neustále přibližuje ostatním evropským metropolím," sdělil novinářům brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).


"AZ Tower se i přes četné hlasy kritiků ukazuje jako správná volba. V budově jsou obsazené všechny byty a většina kanceláří, takže plní svou funkci. Umístěním v tak prestižní soutěži, jako je Emporis Skyscraper Award, získáváme další mezinárodní ohlas a nezávislé ujištění, že jsme budovu dobře postavili,"
uvedl Onderka.

Cenu Emporis Skyscraper Award udílejí odborníci ze světa architektury na základě dvou kritérií, a to funkčnosti budovy a jejího designu. Cenu dává od roku 2000 společnost Emporis, která sídlí v Hamburku. "Do soutěže se není možné přihlásit. Nominaci i vítěze si určuje odborná nezávislá porota složená z expertů," vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

V roce 2013 soutěžilo 300 světových výškových staveb. K nominaci je potřeba, aby budova vznikla v roce udílení ceny a měřila nejméně 100 metrů. Prvenství získala londýnská stavba London Bridge Tower vysoká přes 300 metrů, druhý skončil vídeňský DC Tower a třetí čínský Moon Hotel.

Stavba AZ Tower v Brně začala v dubnu 2011. Výšky rekordních 111 metrů dosáhla v září 2012. "Statika budovy je navržena tak, aby odolala zemětřesení o síle šest stupňů Richterovy stupnice," uvedl Žára. Objekt nabízí 17 000 metrů čtverečních obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Součástí je restaurace, obchody, archivv, fitness centrum a bazén.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem stavby je Architektonická kancelář Burian – Křivinka (www.burian-krivinka.cz/projekty/44-az-tower.html)

AZ Tower je monolitická betonová stavba, která se vztyčuje z třípodlažního podstavce. Fasáda podnože je v přízemí převážně prosklená, ve výše položených patrech již architekti volili velkoformátové keramické panely v kombinaci s cihlovými vyzdívkami. Sklo je sice trendy, ale architekti chtěli „cítit materiál“, a proto volili kombinaci betonu a cihel Porotherm. Cihla má také na rozdíl od skla výborné akustické a tepelně-izolační vlastnosti. Cihly Porotherm jsou použity v 1. a 2. NP na vyzdívky obvodových stěn, a v dalších podlaží se akustické cihly Porotherm postarají o neprůzvučnost stěn. 2. a 3. patro je opláštěno vlnitým hliníkovým plechem v kombinaci s omítkou. Uprostřed půdorysu obchodní galerie se nalézá kryté atrium, procházející třemi podlažími, které tak tvoří vnitřní komunikační a společenské jádro domu.
Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*