Baťovský Zlín se předvede na výstavě v Mnichově

Fotogalerie ke článku (1)

Celá fotogalerie (1)

Zlín — Model Town of Modernism
Architekturmuseum der Technischen Universität München
- Pinakothek der Moderne
19.11.2009 - 21.02.2010


Berlín/Mnichov 18. listopadu (zpravodaj ČTK) - Architektura a unikátní urbanistická koncepce baťovského Zlína jsou tématem výstavy, která se 18.11.2009 otvírá v Pinakotéce moderního umění v bavorské metropoli Mnichově. Výstava v prestižních prostorech potrvá do 21. února příštího roku.

Výstava pod názvem "Zlín - vzorové město moderny" je součástí cyklu Zipp - česko-německé kulturní projekty. Jednotlivá divadelní představení, sympozia a výstavy této řady se konaly od loňského roku v České republice i Německu.

Takéobdoba nynější mnichovské expozice byla už letos k vidění v pražské Národní galerii. Česká metropole a někdejší město obuvi v květnu rovněž hostily mezinárodní symposium věnované historii, současnosti a budoucímu rozvoji Zlína.

Rovněž v Mnichově se ve čtvrtek uskuteční diskuse o zlínském fenoménu s německými i českými experty, jako jsou ředitel Muzea architektury mnichovské Technické univerzity Winfried Nerdinger nebo známý expert na funkcionalismus Vladimír Šlapeta z brněnského Vysokého učení technického.

Architektonický a urbanistický rozvoj moderního Zlína před 2. světovou válkou, spjatý se jmény Františka Gahury, Vladimíra Karfíka nebo Jana Kotěry, je dodnes předmětem obdivu expertů z celého světa.

V Mnichově přiblíží návštěvníkům architektonický rozvoj Zlína modely, plány, fotografie i filmy. Údajně poprvé mají být pohromadě prezentovány návrhy francouzského architekta Le Corbusiera pro firmu Baťa.

Nevlastní bratři Tomáš a Jan Antonín Baťové, kteří učinili z rodinné obuvnické firmy světový koncern, přetvořili také původně malé moravské městečko v živé průmyslové centrum vyznačující se mimo jiné moderní architekturou, velkým množstvím zeleně i promyšleným systémem občanské vybavenosti.

Zlín se rozšířil o nové obytné čtvrti s domky pro dělnické rodiny, ale také o školní a zdravotnické areály. V centru města vyrostl obrovský obchodní dům i největší kino v Československu.

Některé architektonické prvky byly ze Zlína přeneseny i do dalších měst, kde působila firma Baťa - od švýcarského Möhlinu přes francouzský Hellocourt až po indický Batanagar.

Mnichovská Pinakotéka moderního umění byla otevřena v roce 2002 a stala se součástí unikátního muzejního komplexu k němuž náleží i slavné sbírky Staré pinakotéky a Nové pinakotéky.

V prostorech mnichovského Českého centra se ve čtvrtek večer uskuteční vernisáž k doprovodné výstavě fotografií Libora Stavjaníka, jenž zachytil proměny baťovských cihlových domků a proměny životního stylu jejich obyvatel.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*