Baťův mrakodrap oslavil osmdesátku

(ČTK) – Baťův mrakodrap ve Zlíně, ve kterém sídlí krajský úřad, oslavil v sobotu 80 let od svého dokončení. Od pátku do neděle byla budova slavnostně nasvícena, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí kraje Adéla Koukalová.

Objekt nechal postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77,5 metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. V Evropě byl tehdy vyšší jen palác Všeobecné bankovní jednoty v belgických Antverpách s výškou 87 metrů.

„Vzhledem k tomu, že v Baťově mrakodrapu aktuálně realizujeme rozsáhlou rekonstrukci výtahů, expozic, vstupních prostor i dalších částí, neplánujeme zde z provozních důvodů žádnou speciální akci pro veřejnost vztahující se k tomuto výročí. Budovu ale necháme od pátku 14. do neděle 16. prosince a poté také během vánočních svátků ve večerních a nočních hodinách slavnostně nasvítit a i přes probíhající rekonstrukci zůstává návštěvníkům otevřena,“ uvedl ředitel krajského úřadu Milan Štábl.

Lidé mohou zavítat například na vyhlídkovou terasu v 16. etáži, kde je také kavárna. Technickou raritou budovy je výtahová kancelář ředitele firmy.

V letech 2003 a 2004 byla budova celkově rekonstruována nákladem 630 milionů korun. Kromě krajského úřadu v ní sídlí i finanční úřad.

Doplněno Stavbaweb:
Budova Baťova mrakodrapu je významnou památkou z období funkcionalismu. O její majestátnosti svědčí následující čísla – budova má rozměry 80 x 20 m, celková zastavěná plocha činí 1850 m2, celková plocha všech podlaží 30 000 m2 a celkový obestavěný prostor (kubatura) 135 000 m3. V budově jsou celkem tři schodiště, která mají 450 schodišťových stupňů, což je například o 70 více, než má kostel sv. Štěpána ve Vídni. Technickou raritou budovy je výtahová kancelář ředitele firmy neboli Baťův výtah.
Po celkové rekonstrukci budovy realizované od srpna 2003 do října 2004, která přišla na 630 milionů korun, je mrakodrap sídlem Krajského úřadu Zlínského kraje a Finančního úřadu ve Zlíně. Hlavními architekty rekonstrukce byli Ing. arch. Ivan Bergmann, Ing. arch. Ladislav Pastrnek a Ing. Petr Všetečka. Rekonstruovaná stavba získala prestižní hlavní cenu Grand Prix obce architektů za rok 2004. Budova je zapsána jako kulturní památka České republiky (vedená je pod číslem 1894).
tisková zpráva  Zlínského kraje

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*