BDK – Bielský dům kultury, Polsko

Projekt Irene Maksymiuk získal první cenu v soutěži o architektonickou a urbanistickou koncepci rozvoje, rekonstrukce a nástavby stávajících objektů: kulturního centra a kina Znicz (Pochodeň) ve městě Bielsk Podlaski.Hlavním cílem soutěžního projektu bylo vytvořit zajímavý objekt, dominantu, která by odpovídala důležitosti nového centra, jeho postavení ve struktuře města.

Divadelní a koncertní sál vznikl z bývalého kinosálu, rozšíření objektů nezměnilo stávající uliční frontu ul. Kosciuszko.

Centrem objektu je sál kina – divadla, který poskytuje rozmanité využití. 291 míst k sezení v přízemí je rozšířeno o 114 míst na balkóně, tedy sál nabízí celkem až 405 míst k sezení. Sezení ve dvou úrovních umožňuje zkrátit vzdálenost mezi publikem a pódiem. To je důležité pro divadelní a hudební představení. Vzdálenost poslední řady na balkóně od okraje jeviště je 18 metrů, do jeho konce 24 metrů. To je maximální vzdálenost, při které je ještě dobře vidět výraz obličeje. Vyšší převýšení hlediště (35×90) než se doporučuje (20×90) poskytuje lepší výhled na jeviště.
V případě nižší účasti lze snížit kapacitu sálu o 1/3 uzavřením balkónu.
Projekční plátno je umístěno centrálně v ose promítací budky, vertikálně i horizontálně, aby se zabránilo zkreslení obrazu. Další posun do hloubky hlediště umožní zvětšit vzdálenost od obrazovky od první řady sedadel až na 9 metrů.
Komunikační prostor je po obou stranách hlediště. Místa s nejlepší viditelností tak zůstávají zachována.

Dalším problémem, který bylo potřeba vyřešit byla akustika sálu. Všechny stěny a strop jsou pokryty perforovaným materiálem, který rozptyluje zvukové vlny a zabraňuje tzv. reverb efektu (nežádoucímu odrazu zvuku). Stejně tak tvar balkónu snižuje nežádaný odraz. Všechny vstupy do sálu jsou zvukově neprůzvučné.
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*