BEA centrum v Olomouci

V Olomouci začne již v příštím roce sloužit nové vzdělávací a inovační centrum, jehož cílem je podporovat rozvoj malých a středních firem. V části areálu, který tvoří tři nízké, ale také jeden 74 metrů vysoký objekt, se zabydlí i soukromá Moravská vysoká škola. Investorem stavby BEA (Business Education Acceleration) je společnost Tesco SW a.s., která působí v oblasti informačních technologií.

Náklady dosáhnou 400 milionů korun. Zhruba polovinu hradí společnost ze svého a druhou půli pokryje úvěr, řekl dnes novinářům generální ředitel společnosti Josef Tesařík.

"Centrum stavíme proto, aby se z Olomouce coby spící nevěsty stala žádaná nevěsta se všemi pěti P. Vize je jednoduchá – zajistit synergii pro malé a střední podniky, které mají těžký život," uvedl Tesařík. V areálu se usídlí kromě společnosti Tesco SW a vysoké školy například i Olomoucký klastr inovací i další expertní firmy.

"Rádi bychom poskytli zázemí specializovaným firmám, které nabízejí poradenství v podpůrných činnostech. Jedná se například o IT podporu, servery, virtuální prostor pro jejich skladování dat, ekonomiku, účetnictví a další podpůrné služby pro malé firmy. V současné době toto pro malé a střední firmy nefunguje, služby existují především pro velké nadnárodní korporace," řekl ČTK Marek Vaculík, ředitel Olomouckého klastru inovací.
Urbanistickou podobu ambiciózního projektu Inovačního centra a vysokoškolského kampusu, který vzniká v areálu bývalých kasáren 9. května, navrhl brněnský architekt Josef Němec ve spolupráci se zástupkyní investora Evou Tesaříkovou. Na návrhu podoby plochy na třídě Kosmonautů nejdříve spolupracoval se společností Stavoprojekt Olomouc, později s projekční kanceláří Artera. Koncepce aâ??řešení je tedy dílem tvůrčího kolektivu.
Výstavba areálu začala v roce 2010. Takzvaná věž se již stala novou dominantou města, provoz BEA začne naplno v příštím roce. Objekt má 18 nadzemních podlaží, jedno podzemní a jedno s technickým zázemím. "Stavba je ze 75 procent hotová, je zřejmě nejvyšší v Olomouci. Je elipsového tvaru, má celoskleněnou zavěšenou fasádu. Není tu žádná kotelna ani výměníková stanice, využívá se tepelných čerpadel na topení, chlazení i větrání. Je to ekologická záležitost," uvedl stavbyvedoucí Matouš Vykoukal. Doplnil, že nízké budovy budou dokončeny v listopadu, výšková věž zřejmě během zimy. Například Moravská vysoká škola by v novém působišti měla začít působit v příštím akademickém roce od letního semestru. Celé centrum nabídne 15 500 metrů čtverečních plochy.

Záměrem architektonického týmu bylo navrhnout moderní a inteligentní budovu šetrnou k životnímu prostředí. Právě architektonické pojetí má ale i řadu svých odpůrců. Například podle historika architektury Jakuba Potůčka nejde o moderní a kvalitní architekturu.

Doplněno Stavbaweb:
Urbanistickou podobu ambiciózního projektu Inovačního centra a vysokoškolského kampusu, který vzniká v areálu bývalých kasáren 9. května, navrhl brněnský architekt Josef Němec ve spolupráci se zástupkyní investora Evou Tesaříkovou.
Na návrhu podoby plochy na třídě Kosmonautů nejdříve spolupracoval se společností Stavoprojekt Olomouc, později s projekční kanceláří Artera. Koncepce aâ??řešení je tedy dílem tvůrčího kolektivu.
(zdroj: Olomoucký deník.cz)
Další informace o Inovačním centru Olomouc naleznete zde.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*