Břeclav chce postavit miniaturu Lednicko-valtického areálu

Fotogalerie ke článku (1)

Zámek Lednice

Zámek Lednice
Celá fotogalerie (1)

Podle některých úvah by mohl park miniatur stát ještě letos.

Atrakcí Břeclavi by se mohl stát park miniatur, který by byl zmenšenou kopií Lednicko-valtického areálu. Tamní radní uvažují o tom, že nechají miniatury četných historických staveb, které jsou chloubou areálu, postavit v parku břeclavského zámku. ČTK to dnes řekl místostarosta Pavel Dominik.

"Rozhodně nechceme miniatury postavit jen tak vedle sebe. Vytvořili bychom s jejich využitím malou maketu celého areálu, aby se v něm zájemci mohli lehce zorientovat," uvedl. Podle některých úvah by mohl park miniatur stát ještě letos.

S nápadem na jeho výstavbu přišel břeclavský starosta Dymo Piškula po návštěvě partnerského města Břeclavi - Anrychówa v Polsku, kde stojí obdobný park s miniaturami staveb.

Břeclavský minipark by byl výhradně věnován Lednicko-valtickému areálu. Ten se rozkládá na 185 kilometrech čtverečních. Je to krajina plná památek a rybníků upravená v anglickém stylu. Areál nechali vytvořit příslušníci šlechtického rodu Lichtenštejnů.

Kromě vyhlášených zámků v Lednici a Valticích stojí v areálu bezmála 20 dalších mimořádných historických staveb. Patří k nim například Obelisk, Minaret sloužící jako vyhlídková věž, romantická zřícenina Janohrad, kolonáda Rajstna a mnohé další objekty.

Lednicko-valtický areál byl v roce 1997 zapsán mezi památky UNESCO. Ročně jej navštíví stovky tisíc turistů z celého světa.

Asi nejznámější park miniatur staveb je v Bruselu. V parku Mini Europe jsou v belgické metropoli miniatury významných staveb kontinentu. Své "zastoupení" v něm má každá ze zemí Evropské unie. Je v něm 300 objektů zpracovaných do nejmenších detailů.

V Česku je soubor miniatur významných staveb k vidění na ostravském výstavišti. Areál MiniUni nabízí návštěvníkům více než 20 modelů budov evropských měst vyrobených v měřítku 1:25. Dominantou areálu je 12 metrů vysoká Eiffelova věž.

Zdroj: Zpráva ČTK 13.2.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*