Bella Bohemia

Elektřinou poháněná výletní loď Bella Bohemia představuje technologickou špičku v evropské vodní dopravě a je nejnovější ukázkou ekologického směřování flotily Pražské paroplavební společnosti / Prague Boats. S kapacitou až 250 pasažérů na dvou palubách se stala první větší lodí pro osobní dopravu schválenou pro provoz na evropských vodních cestách.
 
Bezemisní a tichý provoz 25 metrů dlouhého a 9 metrů širokého katamaranu Bella Bohemia zajišťuje sada dvanácti baterií o celkové kapacitě 126 kWh a napětí 600 voltů. S nimi je na jedno nabití schopná loď plout až devět hodin, v běžném provozu přibližně pět až šest hodin. Baterie se dají nabíjet z přípojek instalovaných na náplavkách jak přes noc, tak průběžně mezi plavbami. Při optimálním způsobu využití vydrží dohromady až 75 000 nabíjecích cyklů, v praktickém provozu je však jejich životnost podstatně nižší.
 
Baterie dohromady váží více než tunu, celkově je však loď Bella Bohemia relativně lehká, což vede k úsporám energie a opět tak zvyšuje ekologický přínos. Nízká hmotnost je důsledkem inovativní hliníkové konstrukce plavidla. Použití hliníku jako základního konstrukčního materiálu bylo technickou výzvou i pro loděnici v německém Derbenu, kam Pražská paroplavební společnost stavbu lodi zadala.
 
Unikátní je i pohon lodi, který zajišťují propulsory o výkonu 2 x 55 kW. Motory jsou schopny se otáčet o 360°, čímž je zajištěna vynikající manévrovatelnost lodi. Toto technické řešení, využívané na námořních lodích pro dokormidlování, bylo jako hlavní pohon u říční osobní lodi použito vůbec poprvé. Bezpečnost plavby při případném výpadku baterií zajišťují dva generátory.

Loď Bella Bohemia byla navržena pro plavby na Vltavě v metropoli, je tedy uzpůsobena pro pražské plavební podmínky. Na své plavby vyráží především z přístaviště na Kampě, prvního ekologického přístaviště v Praze. Vzhledem ke svému čistě elektrickému bateriovému pohonu, a tedy bezemisnímu a tichému provozu je určena pro kratší okružní plavby v centru hlavního města. Bohužel, současný stav technického vývoje zatím neumožňuje využít tento typ pohonu pro pravidelnou linkovou dopravu, která má mnohem větší a dlouhodobější energetické nároky na jednotlivých plavbách.

Bella Bohemia je už čtvrtou supermoderní lodí z řady Bohemia stavěnou přímo pro pražské podmínky v Německu.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Architektonický návrh: Vera Hampl  
Rozměry: 25 metrů délka, 9 metrů šířka
Kapacita: až 250 pasažérů
Elektrický pohon: dvakrát 55 KW

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*