Benthem Crouwel Architects: Wilo

Nové sídlo firmy Wilo v polderu Westzaner, Holandsko


Architekt: Benthem Crouwel Architects
Místo: Zaanstad, Severní Holandsko, Nizozemí
Area: 1300 m2
Realizace: 2009
Foto: Jannes Linders

Návrh budovy je inspirován hlavní činností nizozemské firmy Wilo – výrobou vodních čerpadel. Výsledkem je objekt tubulárního objemu zabalený do fasády ze svářeného hliníku, který upoutá velkolepou konzolou vypínající se nad vodou. Stavba je jednou z prvních v nově zakládaném business parku Hoogtij v polderu Westzaner.

Koncová průčelí jsou navržena jako reprezentativní – na jedné straně k vstupnímu nádvoří, na druhé straně k vodě – a jsou maximálně transparentní. V kontrastu k tomu jsou boční fasády uzavřené a chrání pracoviště před hlukem z dopravy na hlavní třídě Westzanerweg. Tvar a materiály dodávají budově vysokou dynamiku, kterou na sebe firma upozorňuje kolemjedoucí motoristy.
Plášť je vyroben z lehkého profilovaného ocelového plechu. Pro plné využití výhod betonu, který brání rychlému oteplování a přehřívání interiéru, jsou rýhy v ocelovém plechu částečně vyplněny betonem. Dvě trubky, protažené betonem v každé drážce střechy, zajišťují chlazení, a je-li to nutné i topení, kromě hlavního topení v podlaze. Pro dosažení odpovídající akumulační schopnosti plně betonové střechy byla použita speciální betonová směs s parafínovými zrny, která způsobí, že přebytek tepla se uloží, aniž je ovlivněna teplota materiálu. Svrchní povrch plechu je perforován a opatřen akustickou izolací. Výsledkem je lehká střecha s akumulačním výkonem betonu a dobrými akustickými vlastnostmi.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*