Berlínská filharmonie

Fotogalerie ke článku (1)

Filharmonie

Filharmonie
Celá fotogalerie (1)

Dílo architekta Hanse Scharouna.

Architekt: Hans Scharoun 
Projekt: 1956
Realizace: 1960-63 

Budova slavné Berlínské filharmonie je jednou z architektonicky nejzajímavějších staveb v Berlíně. Původně byla postavena na prázdné parcele na periferii v těsném sousedství berlínské zdi. Po jejím pádu dnes sousedí s novými mrakodrapy na Postupimském náměstí.
Berlíňané budově přezdívají "Zirkus Karajani" (Karajanův cirkus) podle jejího asymetrického tvaru připomínající obrovský stan a podle jejího dlouholetého dirigenta Herberta von Karajana jehož vystoupením byla budova také slavnostně v roce 1963 otevřena. Po Herbertu von Karajanovi  je dnes pojmenována i ulice, kde se filharmonie nachází.
První významná realizace -  nápadně žlutá budova - architekta Hanse Scharouna je zvláštní mimo jiné pěticípím ústředním koncertním sálem s jevištěm umístěným uprostřed hlediště. Ideálního výhled na scénu uprostřed zajišťuje nepravidelné stupňovité zvyšování řad sedadel.
Celý komplex dotváří ještě budovy Kammermusiksaalu (menšího komorního sálu s kapacitou 1180 míst) a  Muzea hudebních nástrojů.

Architekt Hans Scharoun za budovu získal Velkou cenu Svazu německých architektů za rok 1964, ale také celou řadu dalších nabídek.

Oficiální stránky Berlínské filharmonie
Virtuální prohlídka
Panoramatický pohled na filharmonii
Více fotografií budovy a komentáře naleznete zde


Střecha Berlínské filharmonie hořela, škody asi nejsou značné

Pravděpodobně vrstva izolačního materiálu ve střešní konstrukci se 20.5.2008 vznítila na slavné budově Berlínské filharmonie. Velká koncertní síň pod hořícím krovem podle prvních poznatků poškozena nebyla. Na doutnající střeše objektu nedaleko Postupimského náměstí krotili hasiči odeznívající požár až do večerních hodin.

Hasiči se pokoušeli zlikvidovat ohnisko požáru v riskantní operaci přímo na střeše. Na záběrech zpravodajské televizní stanice n-tv stříhali plechovou střešní krytinu, aby se dostali přímo ke zdroji hustého kouře, který dnes odpoledne několik hodin stoupal ze střechy koncertní budovy.

S živlem v centru německé metropole bojovalo na 170 hasičů. Jejich mluvčí Marco Trenn potvrdil, že požár se omezil pouze na střechu.

Budova s kapacitou až 2400 lidí byla po 14:00 SELČ evakuována, uvnitř zrovna končil koncert klasické hudby. Nikomu se nic nestalo a okolí budovy bylo uzavřeno.

V hlavním sále byla na 15:00 plánována velká zkouška před pátečním koncertem orchestru a několika dětských sborů pod taktovkou dirigenta Clauda Abbada. Ten už byl v době vypuknutí požáru v budově.

Samotní hudebníci byli i po evakuaci v doprovodu hasičů vpuštěni dovnitř, aby vynesli hudební nástroje. Nesnadno přenosné instrumenty jako koncertní křídla či tympány však zůstaly uvnitř. Hudebníci se obávali hlavně škod, které by mohla napáchat voda z hasičských cisteren. Množství vody přitom podle hasičů nateklo do předsálí budovy.

Podle mluvčí Berlínských filharmoniků požár pravděpodobně vznikl při práci svářečů, ale oficiálně zatím příčina nebyla potvrzena. Hořet pravděpodobně začalo pod střechou nedaleko čestné lóže.

Žlutá stavba asymetrického tvaru patří mezi symboly Berlína. Navrhl ji slavný německý architekt Hans Scharoun. V roce 1963 byla slavnostně otevřena koncertem pod taktovkou tehdejšího dirigenta Berlínských filharmoniků, legendárního Herberta von Karajana. V současnosti je šéfdirigentem Brit Simon Rattle.

V dobách poválečného rozdělení města stála filharmonie v jeho západní části nedaleko zdi. Střecha nad jedním z nejkrásnějších koncertních sálů prošla rekonstrukcí v letech 1991/92, kdy byla budova na 14 měsíců uzavřena.

Filharmonie mezitím hledá náhradní prostory pro koncerty naplánované na pátek až neděli. Některé z nich by se mohly odehrát v sousedním sále komorní hudby. Ten se nachází v samostatném sousedním objektu.

Zdroj: Zpráva ČTK 20.5.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*