Betonový strom na Tyršově mostě získal pletený oblek

(ČTK) – Pestrobarevný pletený kabátek získal v těchto dnech jeden z pětimetrových betonových stromů zdobící Tyršův most v centru Přerova. Do netradičního úboru jej oděla parta 13 nadšenců. Pletené punčochy, které obepínají kmen stromu i jeho větve, pletli po nocích zhruba dva měsíce. Jejich výtvor, který vzbudil ve městě velký ohlas, mohou lidé obdivovat ještě několik týdnů. Recesisté totiž získali povolení autorky díla, sochařky Ivany Šrámkové.

Další stromy ani sochu zubra už nemají v plánu odívat, materiálu jim však prý zbylo dostatek.

Betonový strom oblékli nadšenci v noci z 5. na 6. prosince, protože chtěli, aby byl „oblečený“ na Mikuláše. „Dali jsme se do kupy s kamarády s tím, že to zkusíme, bylo nás dohromady 13. Sehnali jsme si povolení od autorky soch i od města. A pak jsme už jen štrikovali a štrikovali. Trvalo to celé dva měsíce. Už to vypadalo, že to ani nestihneme, na konci jsme se už hecovali, že to dáme,“ řekla ČTK organizátorka akce, přerovská fotografka Zuzana Bobovníková.

Při pletení se pletařky řídily odhadem architektů, kteří jim udělali potřebné propočty. „Větve jsme dělali zvlášť, vyrobili jsme takové ponožky, které jsme na ně navlekli. Na kmen jsme upletli 15 pruhů, které jsme poté sešívali a obšívali kolem stromu už na místě,“ doplnila Bobovníková.

Netradiční počin vzbudil okamžitě nadšené reakce obyvatel Přerova na sociální síti. Lidé mimo jiné nabádali autory, aby oblékli i ostatní sochy. „Materiálu nám zbylo, někdo pletl hladce hladce, někdo hladce obrace, ale nechceme porušit podmínky, na které máme povolení, abychom mohli příště zase něco dělat dál,“ doplnila fotografka, která má za sebou i další aktivity ve městě včetně zdobení autobusových zastávek.

Strom na Tyršově mostě si autoři nápadu vybrali záměrně. Sochy na mostě, který byl otevřen v květnu 2012 a získal řadu ocenění, totiž dodnes vyvolávají rozporuplné reakce. Kromě tří betonových stromů ozdobila most sochařka Ivana Šrámková také sochou bronzového zubra s kruhem v nozdrách, který má původ v městském erbu, a sochou ptáka.

Lidé si přitom most po svém ozdobili už krátce po jeho otevření. Na zábradlí začali zavěšovat desítky visacích zámků jako symbol milenců. Klíček od zámků symbolizující vzájemnou lásku a pouto poté milenci házeli do řeky Bečvy. Město však muselo zámky nechat před dvěma lety odstranit, ničily totiž zábradlí.

Doplněno Stavbaweb:
Podoba nového mostu vychází z návrhu architektky Aleny Šrámkové. Stavba má jednu zvláštnost, ornitologové prosadili, aby na spodní straně konstrukce vznikla umělá vlaštovčí hnízda.
Více informací najdete na stránkách města Přerov ZDE.

Související články:
Přerované již mohou využívat nový Tyršův most přes řeku Bečvu 9.5.2012
Tyršův most v Přerově 2.5.2012
Přerov zahájil dlouho plánovanou stavbu Tyršova mostu přes Bečvu 1.9.2010
Demolice lávky kvůli stavbě Tyršova mostu začne koncem listopadu 12.10.2009


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*