Bezpečnost garážových vrat

Fotogalerie ke článku (4)

Automatické vypnutí pohonu vrat při najetí na překážku

Automatické vypnutí pohonu vrat při najetí na překážku

Stará vrata často neodpovídají bezpečnostním standardům

Stará vrata často neodpovídají bezpečnostním standardům

Bezpečná sekční vrata chrání proti sevření prstů

Bezpečná sekční vrata chrání proti sevření prstů

Moderní a bezpečná vrata

Moderní a bezpečná vrata
Celá fotogalerie (4)

Automaticky ovládaná garážová vrata se u řidičů těší stále větší oblibě. Výsledný komfort užívání ovšem závisí na řadě faktorů. Při jejich pořizování bychom si měli především ověřit, zda splňují důležité bezpečnostní standardy. Majitelé starých vrat by zase neměli odkládat přezkoušení jejich bezpečnosti odborníkem.

Základní kritéria bezpečnosti garážových vrat 
Mezi bezpečnostní prvky, které zamezují zranění zejména u dětí, patří ochrana proti sevření prstů v oblasti vratových článků. Vsunutí ruky zase zabrání boční uzavřené zárubně.
U dálkově ovládaných vrat by neměla chybět funkce automatického přerušení chodu při najetí na překážku. Díky ní dojde — v případě, že hrana vrat narazí při zavírání na jakýkoli předmět — k zastavení pohonu a vrata povyjedou o kousek zpět nahoru.
Pozornost je dále třeba věnovat zajištění tažných lan a pružin, jež zamezuje pádu vratového křídla. Tato pojistka je nezbytná obzvlášť u svisle se otevírajících sekčních vrat.

 

Prověřená vrata 
Nově vyráběná vrata by měla odpovídat přísné evropské normě pro garážová vrata EN 13241-1, která je platná od 1. 5. 2005. Díky tomu bychom měli mít jistotu, že kupujeme výrobek, jenž splňuje hlavní bezpečnostní standardy. Spolehlivý výrobce vám na požádání předloží certifikát o dodržování požadované normy.
V případě starších vrat je nutné provést důkladnou revizi jejich bezpečnosti. Majitelé garáží se mohou obrátit na autorizovaného prodejce Hörmann, který jim na vyžádání poskytne tzv. bezpečností list. Na jeho základě lze snadno zjistit, zda garážová vrata odpovídají požadovaným standardům. Dále je možné požádat o revizi vrat odborníkem. Pokud budou při přezkoušení shledány závažné nedostatky, měla by být vrata co nejrychleji vyměněna. Zamezíte tak možnému zranění osob, zejména hrajících si dětí.

 

Více na www.hormann.cz 

 

Podle TZ Omnimedia Public Relations

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*