Bezpečnostní přeliv Orlické přehrady

(ČTK) – Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 mil. Kč. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.

Státní podnik na projektu pracuje už od roku 2005, dodal Roldán. Zpracovány má podrobné studie a modelové výzkumy od českých i zahraničních odborných institucí, jako je ČVUT nebo Stavební fakulta STU v Bratislavě. Řešení doporučené odborníky představuje výstavbu tří přelivných polí širokých 13 metrů a vysokých 7,5 metru. Umístěna budou zcela mimo hráz, v místě současné manipulační plochy obsluhy vodního díla. Skluz do dolní vody bude napravo od současné konstrukce lodního zdvihadla pro sportovní plavbu, tedy také mimo hráz vodního díla.

„Tento doplňkový bezpečnostní přeliv bude využíván v případě, že by se vyskytla extrémní povodeň, jako byla například ta v roce 2002 a větší. Využitím doplňkového bezpečnostního přelivu při takto extrémních povodňových situacích dosáhneme snížení zátěže na vodní dílo a tím i dalšího zvýšení jeho bezpečnostních parametrů,“ sdělil ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
vizualizace:  Povodí Vltavy, s. p.

Doplněno Stavbaweb:
seznam.cz: Vizualizace nového přelivu Orlické přehrady

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Nestálo by za to, konečně po téměř šesti desetiletích, v rámci této stavby, dokončit lodní výtah? Kdy jindy se naskytne lepší příležitost, když se nenašla od roku 1961 do nynějška.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*