BIG navrhne konverzi skladiště v Basileji, Švýcarsko

BIG zvítězil ve vyzvané soutěži na obnovu a rozšíření stávajícího betonového skladiště ze šedesátých let, které leží v basilejské průmyslové oblasti nově transformované na alternativní uměleckou čtvrť.Budova se nachází v sousedství připravovaného developmentu Dreispitz, který Herzog a de Meuron v urbanistickém plánu z roku 2003 představili jako atraktivní a příjemnou městskou čtvrť. Stávající skladiště („Transitlager“) o rozloze 18 000 m2 má být renovováno a rozšířeno o dalších 7000 m2 a celý komplex nově využit pro bydlení a umělecké účely. Developerem je basilejská společnost Nüesch Development pro nadaci Christopha Meriana za spoluúčasti investiční společnosti Balintra AG. Vítězný návrh, na němž se podíleli také inženýrské firmy Bollinger Grohmann a HL Technik, dostal přednost před návrhy od Harry Gugger Studia, Lacaton Vassal a dalšími.

Pro okolní průmyslovou zónu, kde se Transitlager nachází, je typická geometrie infrastruktury – křížící se dráhy, nákladní rampy apod. –, jež se proplétá městem a vytváří skládanku z lineárních staveb se špičatými nárožími a rozložitými fasádními liniemi na netradiční a odvážnou městskou zónu sestávající z obchodních galerií, restaurací a tvořivého podnikání. Ikonický charakter stávajícího Transitlageru, jeho velkorysý okolní veřejný prostor a spojení s městskou botanickou zahradou činí z této stavby přirozené centrální místo vznikajícího Arts Districtu. Konverzí a rozšířením bývalého skladiště na multifunkčí objekt s řadou podlaží různého využití navrhuje BIG prokřížení umění, obchodu, práce a bydlení. Dvě odlišné stavby na sobě tvoří víceúčelový hybrid plný aktivity 24 hodin denně.
“Rozšíření zdvojnásobí velikost Transitlageu a stane se dvojvaječným dvojčetem – na stejném konstrukčním základě, ale s jinou geometrií. Kombinovaná budova se stane spektrem příležitostí: od flexibilních open-planů k jednotkám na míru, od veřejného programu po soukromá obydlí, od rušných městských prostor po tiché zahrady a od studeného industriálu po teplou eleganci,“ říká Andreas Klok Pedersen, Partner BIG.Široké rozměry bývalého skladiště, mix programu, konstrukční limity a orientace ke slunci utvářejí společně typologii, která není ani bodovým ani deskovým domem, ale složenou geometrií přizpůsobenou specifikům stávající konstrukce a optimalizující přísun denního světla a výhledy. Rozložité hrany a špičaté konce odrážejí geometrie průmyslových staveb v spusedství a vstupují do překvapivě důvěrného vztahu s heterogenním okolím.“Naskládání dvou komplementárních staveb na sebe generuje nový pohled na typologii společného dvora. Namísto typického dvora bytového domu uvězněného zdmi, střešní dvůr Transitlageru kombinuje ticho společného prostoru dvora se slunečním světlem a panoramatickými výhledy z penthousu,“ Bjarke Ingels, Partner a zakladatel BIG.

Konstrukce ze šedesátých let je vysvlečena ze stávajících vnitřních stěn a nabízí flexibilní otevřené plány a výjimečně vysokou kvalitu betonáže. BIG navrhuje rozšíření, které s minimem intervencí vytvoří příležitost pro maximum programové rozmanitosti a proveditelnosti.

Ilustrace, modely a diagramy Copyright BIG

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*