Bílá, šedá, bramborová

Píše se optimistický počátek 20. století, staví se celé čtvrti nových činžovních domů, plné technických novinek jako jsou nespalné stropy nebo tekoucí voda až do bytu. Na hraně jednoho z pražských svahů vzniká i jedna výjimečná ulice vybavená velkorysými předzahrádkami, bohatě zdobenými fasádami, balkonky zalitými sluncem s výhledy do dalekých horizontů, kde se nachází i námi zrekonstruovaný byt.
Po optimistickém rozjezdu domy ztrácejí své původní majitele – pečovatele, a přes všechny (brutální) infuze infrastruktury jako je střídavý proud, plyn a voda v plastových trubkách, prakticky pouze chátrají. Jedinou kvalitu představuje nezadržitelná příroda. Stromořadí v ulici postupně dotvoří její komorní povahu. Teprve jako součást prosperity sjednocené Evropy o více jak sto let později se i domy postupně dočkávají důstojnějších oprav a adaptací pro soudobé obývání.
Náš návrh rekonstrukce jednoho z těchto vinohradských bytů lze chápat jako rehabilitaci dobové velkorysosti a poctu původním stavebníkům. Adaptovali jsme ho na velkorysé, ekonomicky přiměřené, a přesto ambiciózní bydlení. Tak, jak bylo zamýšleno.
Jako většina radikálních proměn, i ta naše začíná tam, kde není vidět. Nároky na soukromí a neprůzvučnost konstrukcí v čase narostly, stejně jako dnes již není akceptovatelné žít na prohnutých a třesoucích se podlahách. Proto bylo třeba skladbu rozebrat a nosné trámy ztužit příložkami, stejně jako osadit podhledy nebo zazdít okna do světlíku – budoucí to výtahové šachty.
Dále bylo nutné se vypořádat s nevyhovující dispozicí – snesením či posuny průběžných příček a jejich vynesením ocelovými překlady. Nakonec byly v bytě rozpuštěny nezbytné technologie. Nejen klasické jako je plynový kotel, ústřední topení v retro žebrové podobě, elektrické vyhřívání podlahy, zabezpečení nebo internet, ale i ty méně obvyklé. Například odtah digestoře integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou. Ten umožňuje vaření na ostrůvku bez dělení hlavní obytné místnosti masivem zavěšeného přístroje a současně nenutí umístit vaření na osu místnosti, ale upřednostnit jeho ergonomii.
Celému interiéru dominuje práce s dobovou estetikou přirozených barev dřeva a bílých kazetových ploch kombinovaných s tlumenými odstíny šedé, zelené a bramborové – přirozených dubových odstínů.

Autorská zpráva
Foto: Studio FlusserAutor: No Architects s.r.o. – Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek
Užitná plocha: 105 m2
Generální dodavatel: Mones Praha s.r.o.
Truhlářské práce v interiéru: Truhlářství Fencl

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*