Bílkova vila

Po komplexní rekonstrukci se otevře 24. září.
V září vyjde publikace František Bílek a jeho pražský ateliér, která bude úvodním dílem z nové bílkovské knižní edice.

Bílkova vila

Praha 17. srpna (ČTK) –
Bílkova vila na pražských Hradčanech, která vznikla před 100 lety, už brzy odhalí svá tajemství prvním návštěvníkům. Po komplexní rekonstrukci se otevře 24. září. František Bílek (1872 až 1941) byl spíše než architektem sochařem a grafikem, vila odráží jeho bohatou představivost, je originální, plná symbolů a odkazů na přírodní a náboženské motivy, řekl dnes novinářům při prohlídce vily autor nové expozice, historik umění Petr Wittlich. Vila patří od 60. let 20. století Praze a spravuje ji Galerie hl. města Prahy.

Opravy vily začaly v roce 2008. Opraveno bylo v podstatě vše včetně podlah. Byly provedeny i restaurátorské práce, udělala se nová elektroinstalace, klimatizace, upravena byla zahrada. V suterénu bude Bílkovo centrum určené badatelům, v přízemí a v patrech jsou vystavena Bílkova díla – sochy, plastiky, reliéfy, grafiky, modely a nákresy. Úplně nahoře je prostor na přednášky a výstavy. Rekonstrukce přišla Galerii hl. města Prahy na téměř 40 milionů korun, řekl kurátor galerie Karel Srp.

Bílkova vila je nepřehlédnutelnou stavbou na tramvajové trase od Malostranské k Pražskému hradu. Nachází se po pravé straně od tramvaje, když se přijíždí k Letohrádku královny Anny. Budova je obložena červenými cihlami a obklopená zahradou. "Kombinace režné cihly a přírodního sochařsky zpracovaného kamene vytváří takovou velice autorskou originální architekturu, která patří k předním památkám Prahy," řekl Wittlich.

Stavba je segmentovitě prohnutá – podle některých výkladů má její půdorys připomínat kosu, která žne snopy žita (sloupy budovy). "Bílek si tu vilu představoval jako žitné pole, jehož úroda je určena k užitku všech," řekl Wittlich. Zajímavostí je také rovná střecha, která do té doby nebyla u domů běžná.

Vila působí pohádkově a tajemně už zvenčí, uvnitř se divákovi tento dojem potvrdí. Portály dveří jsou zpracovány z kamene a připomínají gotiku. Místnosti s vysokými stropy jsou kromě velkých oken ozdobeny různými malými okýnky, jejichž smysl není zjevný. Propojují například dvě místnosti, jindy například okýnko téměř u stropu otevírá prostor k místnostem o patro výš. Rohy spodního pokoje nejsou pravoúhlé, ale oblé. Dřevěný nábytek je vyzdobený zvířátky, ale i Pannou Marií a citáty z bible.

Nepřehlédnutelný je ateliér, největší a nejsvětlejší místnost celé vily. Dvoje obrovské dveře umístěné naproti sobě vedou z ateliéru do zahrady. Umožňovaly přesun velkých kusů materiálu k sochařské a řezbářské práci i odvezení už zhotovených děl. Zdi ateliéru jsou obloženy přírodním kamenem, ani v ateliéru nechybí tajemná okýnka a balkonky.

Ve spolupráci Galerie hl. města Prahy a nakladatelství Arbor vitae vyjde v září publikace František Bílek a jeho pražský ateliér, která bude úvodním dílem z nové bílkovské knižní edice. Graficky ji upravil Robert V. Novák, texty přispěli Petr Wittlich, Jindřich Vybíral, Zdeněk Lukeš, Martin Krummholz a Hana Larvová.

Bílkova vila


Související články:
Bílkova vila na Hradčanech se otevře 24. září 
Galerie hlavního města Prahy otevře 1. září Bílkovu vilu 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*