24. září bude otevřena po rekonstrukci.
Otevřeno bude denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. Vstupné bude činit 120 korun pro dospělé, snížené vstupné 60 korun. Badatelna v suterénu bude přístupná vždy ve středu na objednání u Galerie hl. m. Prahy. V souvislosti s vilou je připraven také doprovodný program například pro školy.
Praha 22. září (ČTK)
Charakteristika: Stavba v duchu symbolismu v takzvaném geometrickém stylu secesní architektury, který završoval období pražské secese. Architektonický skvost, který je jedním z mála českých pokusů o tzv. totální umělecké dílo – všechny její součásti jsou dílem jednoho umělce a jsou podřízeny jednotící ideji.
Popis: Rodinná vila a ateliér sochaře, grafika a architekta Františka Bílka, který dům včetně interiéru a nábytku sám navrhl. Stavba s rovnou střechou je plná originálních symbolů a odkazů na přírodní a náboženské motivy. Objekt prostupuje idea obilného pole – obloukovitě prohnutý půdorys představuje stopu kosy v lánu obilí, zdi z režného zdiva jsou členěny mohutnými sloupy znázorňujícími snopy obilí. Podle Bílka měla vila symbolizovat "…život jako pole plné zralých klasů, skýtající výživu bratří na každý den".
Umístění: Stavba se zahradou stojí v Mickiewiczově ulici na místě zbořených městských hradeb nedaleko Písecké (Bruské) brány na Hradčanech. Město se zde počátkem minulého století rozhodlo vybudovat ucelený urbanistický celek ve stylu anglických zahradních měst. Bílek krom vlastního domu navrhoval i sousední vilu, díky čemuž docílil stylově harmonického propojení svého domu s okolní zástavbou.
Historie: Stavba vily byla zahájena v roce 1910 a dokončena o rok později. Bílek s rodinou obýval vilu do roku 1939, kdy se přestěhoval do svého domu v rodném Chýnově na Táborsku (zemřel v roce 1941). Do 60. let minulého století vilu spravovala Bílkova žena Berta, která ji k 1. lednu 1963 i s částí sochařovy pozůstalosti předala Galerii hlavního města Prahy. Dům byl přeměněn v Bílkovo muzeum – zpřístupněn byl ateliér i část interiérů s původním zařízením. Galerie postupně odkoupila další Bílkova díla, část jeho prací později získala i odkazem Bílkovy dcery Berty a darem jeho vnučky Aleny Bártové, která v roce 1990 předala Galerii hlavního města Prahy i Bílkův dům v Chýnově. V roce 2008 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce, která přišla městskou galerii na zhruba 40 milionů korun. Po znovuotevření bude ve vile nová expozice včetně Bílkova centra, v němž budou badatelům zpřístupněny archiválie týkající se umělcova života.
František Bílek: Bílek (1872-1941) je jednou z největších osobností českého secesního symbolismu. Tento všestranný umělec, který vynikal nejen jako sochař, grafik, kreslíř, architekt, ale též jako mystik a náboženský myslitel, během svého života vytvořil přes tisíc pozoruhodných soch, plastik a grafik.
Související články:
Bílkova vila
Doplněno Stavabweb:
Ateliér vily si můžete prohlédnout zde, zahradu a okolí zde.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…