Bistro Kostelní 16

Za barem Skot a Slovenka, v kuchyni Francouz. A za tím vším Češka a Brazilec. Kostelní 16 je adresa česká, čeká vás tu ale mezinárodní zážitek. Bistro, které nese stejné jméno jako ulice, je další letenský podnik, který stojí za návštěvu.

Výtvarnice Petra Novotná Stránská návrh bistra připravila společně s architektkou Michaelou Chvojkovou – společně už několik let pracují v ateliéru Blok architekti. Na přání majitelů, Markéty Černé a Joaa Paula Tessariho Villely, vytvořily co nejsvětlejší interiér. Bistro se totiž nachází v suterénu. „Autorkám návrhu jsme řekli, že chceme světlý sklep,“ uvádí majitelka.
Prostor se nacházel v dezolátním stavu – byla tu truhlárna a později pekárna, pak suterén chátral. Architektky nechaly obnažit původní zdivo, díky tomu odhalily netypické klenby. Pracovaly se světlým dřevem, stěrkou i na bílo natřeným kovem, a do bistra tak dostaly požadovanou světlost.

„Původně jsme koukali spíš po dolních Holešovicích,“ vzpomíná Markéta Černá, která se s rodinou do Prahy přestěhovala z Pyrenejí. Nakonec ale s manželem narazili na Letnou, kde vzniká čím dál víc zajímavých podniků. Líbila se jim i zahrada ve vnitrobloku, kde v letních měsících sedávají hosté. Majitelé zároveň s nadsázkou říkají, že nechtěli další hipsterský podnik, ale spíš restauraci odkazující k Provence a Francii. To byla výzva pro Petru Novotnou Stránskou – vytvořila oválné logo, které odkazuje k poupěti levandule, symbolu jižní Francie. Ateliér pak logo propsal do celého interiéru: vyřízl ho do dveří kuchyně a umožnil tak pohled na gril na dřevěné uhlí. Stylizovaná poupátka jsou i na stěnách ve formě tapety s pastelově růžovým potiskem nebo obtisknutá do bílé stěrky.
Většina nábytku z dubového dřeva vznikla v lomnickém truhlářství Jarošík. Za povšimnutí stojí stěna pokrytá roxorovou konstrukcí, kam se ukládá víno, nový nábytek stojí po boku vintage kousků. Osvětlení je záměrně tlumené, edisonky s viditelnými vlákny vytvářejí příjemnou atmosféru.
Kostelní 16 nabízí mezinárodní mix, od personálu přes jídlo až po interiér. „Nedávno jsme zjistili, že se tu mluví čtrnácti jazyky,“ uzavírá Markéta Černá.

Tisková zpráva
Foto: MgA. Jiří Ernest


Autor: Blok architekti – Michaela Chvojková, Petra Novotná Stránská

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*