Blue Orange v Praze-Letňanech

Blue Orange Health club v Praze 9-Letňanech
Klient Client: Blue Orange, a. s.
Generální projektant General designer: OK PLAN architekt, s. r. o., Humpolec
Autor Architect: Luděk Rýzner
Spolupráce Collaboration: Klára Palánová
Inženýrská činnost Engeneering: Věra Procházková
Stavební část Construction: Jaroslav Hvězda — HIP, Petr Myslivec, Pavel Hanzlíček
Statika Structural analysis: Radek Kubát, Milan Mátl
ZTI Sanitary instalations: Jiří Fiala
Vytápění, VZT Heating, air-conditioning: Zdeněk Pečínka
Elektro Electrics: Jiří Sedlický, Bohumír Holec
Interiér Interior: Luděk Rýzner, Marcela Kostková, Klára Palánová
Generální dodavatel General contractor: SKANSKA CZ, a. s., Divize Pozemní stavitelství Čechy
Dodavatel interiéru Interiers contractor: ČADAS, v. o. s., Havlíčkův Brod, A.M.O.S. design, s. r. o.
Zastavěná plocha Built-up area: 2300 m2
Obestavěný prostor Enclosed volume: 16 680 m3
Realizace Construction: 7/2002-2/2003
Fotodokumentace Photographs: Jan Malý

Autorská zpráva
LUDĚK RÝZNER

Stavba stojí na rozhraní čtvrtí Letňany a Čakovice, na spojnici mezi obchodními domy Tescem a Globusem. V sousedství se nachází různorodá zástavba rodinných domků, nevyužitý pozemek se zelení a při  zadní hranici areál Avie.
Dvoupodlažní budova je umístěna v zadní části rovinného pozemku tak, aby byla co nejvíce vzdálena od poměrně rušné komunikace. Objekt je oddělen masivním pásem zeleně od parkoviště.
V přízemí se nachází hlavní vstup s recepcí, loby bar, restaurace s atriem, prostorné šatny pro klienty s komplexním relaxačním zázemím, čtyři squashové kurty, kardio fitness. V zadních partiích objektu je zásobování.
V patře jsou situovány kanceláře vedení, konferenční sál, beauty salon s širokou nabídkou kadeřnických a kosmetických služeb, hotel a dvě sportovní studia. Veškeré provozy jsou osvětleny denním světlem. Všechny prostory jsou propojeny s venkovním prostředím přes atria, terasy, balkony nebo ploché ozeleněné střechy.
Architektonické prostředky jsou záměrně střídmé. Základní kompozice je poskládána z hranolů. Autoři se snažili o kombinaci tradičních materiálů netradičním způsobem. Celým objektem prochází pohledový beton, dřevo, červená barva, nerez a sklo. Důraz byl kladen na kombinaci kvalitních „studených“ a „teplých“ materiálů, na řemeslný detail.
Celý objekt je zařízen atypickým nábytkem zhotoveným dle představ investora a doplněn typovým sedacím nábytkem od renomovaných firem (Vitra, Mascani, atd.)

Technické provedení stavby
Objekt je založen na základových železobetonových patkách a pasech. Konstrukčně se jedná o železobetonový monolitický skelet v kombinaci s monolitickými ŽB stropy a nosnými ŽB příčkami. Vnitřní schodiště tvoří železobetonová deska s pohledovou úpravou betonu. Střecha je plochá, pochozí, z části ozeleněná. Obvodový plášť je proveden z cihel Porotherm s tepelnou izolací a dřevěným roštem. Vnější omítky jsou celoprobarvené v zrnitosti 1 mm. Veškeré výplně otvorů v přízemí jsou hliníkové, v systému DEAL technik. V patře jsou použita eurookna. Veškeré zámečnické prvky jsou provedeny z oceli s úpravou žárovým zinkováním. Podlaha je pokryta dřevěnou dubovou kantovka, v hlavních halách je použito exotické dřevo iroko. Osvětlení je zapuštěné v podhledech, které jsou z tahokovu a sádrokartonu.
Návrh sadových úprav a jeho vlastní realizace byly již řízeny investorem.

Použité technologie
Velký důraz byl věnován technologickému vybavení objektu. Dům je vytápěn kondenzačním nerezovým kotlem a boilerem od firmy Viessmann. Okenní a fasádní moduly jsou fixní, pouze nezbytně nutná plocha modulů je otvíravá. Zasklení je provedeno tepelně izolačním sklem plněným kryptonem (k= 1,1). Objekt byl orientován tak, aby bylo dosaženo co nejoptimálnějších tepelných podmínek. Jihozápadní prosklená fasáda přináší v zimním období pasivní tepelné zisky. V létě je negativní účinek slunečního záření minimalizován vnitřním zastíněním pomocí hliníkových žaluzií. Stavebně je možno osadit venkovní hliníkové žaluzie. Celý objekt je napojen na centrální úpravu vzduchu a vybrané prostory jsou klimatizovány.
V objektu je instalován systém EZS, EPS. Venkovní prostor je zabezpečen pohybovým kamerovým systémem. V celém objektu je provedena strukturovaná počítačová síť v optickém kabelu.

Přílohy:

Výkresová dokumentace:
Situace
Tupolevova
Zásobování
Běloveská
Novosvětská

Půdorys přízemí
1 — vstupní prostor
2 — hala
3 — bar
4 — restaurace
5 — atrium
6 — terasa restaurace
7 — zázemí
8 — kuřárna
9 — squashové kurty
10 — šatna muži
11 — šatna ženy
12 — masáž
13 — sauna
14 — solárium muži
15 — solárium ženy
16 — bar
17 — fitness
18 — dětský koutek
19 — strojovna
20 — terasa

Půdorys patra
1 — hala
2 — halová kancelář
3 — jednací místnost
4 — střecha
5 — přednáškový sál
6 — kadeřnictví, kosmetika
7 — atrium
8 — strojovna vzduchotechniky
9 — aerobní sál
10 — fitness— spinning
11 — obytný prostor
12 — strojovna
13 — squashové kurty

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*