Bohlin Cywinski Jackson: Copperhill Mountain Lodge

Pětihvězdičková horská chata Copperhill Mountain Lodge, zastrčená do severního svahu švédské hory Förberget těsně pod hřebenem, leží ve výšce 730 metrů nad mořem a nabízí široký rozhled do kraje, na pohoří Jämtland a jezero Storsjön.Místo: Åre, Švédsko
Architekt:
Bohlin Cywinski Jackson
Spolupráce:
AIX Arkitekter AB
Vedoucí projektu: Peter Q. Bohlin, William D. Loose
Realizace: 2009
Foto: Nic Lehoux, Jonas Kullman
Hotel je položen rovnoběžně s přírodní topografií a zachovává stávající hranici lesa. Jeho plán je navržen v souladu s terénem tak, aby interér měl dostatečné množství denního světla a aby nabídl vyhlídky na výjimečně krásnou krajinu. Každý apartmán byl prefabrikován mimo staveniště a pak vyzdvižen do svého místa v dřevěné konstrukci. Okna a balkony vyčnívají šikmo ven z dlouhé, dřevem obložené fasády s povrchem Falu Rödfärg Black, což je tradiční povrchová úprava velmi starého původu, související s dolováním mědi ve Švédsku už v 16. století.

Střed budovy je orientován jižně, lemován dvěma křídly, jejichž vyčnívající útlé hrany odlehčují hmotu budovy. Sokl je ze švédské offerdalské břidlice. Kruhový objezd je dlážděn stejným tmavým kamenem a označuje vstup v prodloužené hlavní fasádě. Vstup je na ose s masivním kamenným krbem a výhledem na lyžařské středisko Åreskutan. Všechna základní hotelová vybavení jsou přístupná ze vstupní haly, pod ní je podzemní parking.

Úkolem bylo vytvořit v tomto severském světě krátkých dní a studených nocí velký prostor. V srdci hotelu je krb, do loby shora proniká denní světlo. Chata střeží vysokohorský svět, poskytuje teplé společenské místo a vyzařuje pohodlí i atmosféru činnorodosti.

  

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*