Bohuslav Fuchs

Galerie Architektury Brno uvádí putovní výstavu vzniklou ke 120. výročí narození jedné z nejvýraznějších osobností československé architektury Bohuslava Fuchse. Výstava vznikala ve spolupráci s Českou televizí a jí natáčeným dokumentem o osobnosti Bohuslava Fuchse, který bude mít premiéru v roce 2016. Koncepce výstavy jde v linii s natáčeným dokumentem a představí průřez díla Bohuslava Fuchse na dvanácti vybraných stavbách rozličné typologie, pohledem významných osobností současné české a slovenské architektury.

Bohuslav Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt, urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu.  V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945 – 1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně, kde byl v roce 1947 jmenován profesorem. Bohuslav Fuchs byl členem řady odborných organizací, kupříkladu SVU Mánes, dopisující člen RIBA v Londýně, stálý delegát CIAM a čestný místopředseda IFHP. Roku 1968 byl jmenován národním umělcem. 

„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě master of the space. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka.“ uvádí světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou a dokumentem ČT.

Profesor Vladimír Šlapeta vidí v osobě Bohuslava Fuchse přelomovou osobnost české architektury: ,,Jeho uskutečněné stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku, tvoří po celou dobu první republiky doslova milníky, které lemují vývoj naší moderní architektury – od vodní elektrárny v Háji u Mohelnice, obřadní síňě města Brna, přes pavilon města Brna, hotel AVION, vlastní dům, brněnské lázně v Zábrdovicích, Masarykův domov, komplex školy VESNA, spořitelny, sanatorium Morava, aerodynamické vily až po organicky laděnou Zelenou žábu a doznění v areálu firmy AKA a hotelu Vlčina.

„Dílo Bohuslava Fuchse má pro mě hodnotu konstanty. Je to dílo hlubokého poznání principů funkcionalistické estetiky. “dodává k osobnosti Bohuslava Fuchse architekt Josef Pleskot.

Výstavu zahájí v úterý 10. listopadu 2015 v 18.00 hodin Dr. Irena Murray Žantovská v prostorách Galerie Architektury Brno.

Výstavě bude předcházet přednáška Dr. Ireny Murray Žantovské na téma
Fuchs a česká meziválečná stopa v RIBA, která se uskuteční dne 10. listopadu 2015 v 16.00 hodin v prostorách auly A310 Fakulty architektury VUT v Brně.
Dr. Irena Murray Žantovská  
-historička, někdejší ředitelka Britské architektonické knihovny Královského institutu britských architektů (RIBA) a veškerých sbírek Královského istitutu. V současnosti zastávající funkci Research Fellow. V roce 2014 byla jmenována Honorary Fellow RIBA (HonFRIBA) za zásluhy o mezinárodní rozvoj a interpretaci architektonických sbírek. Dříve působící jako lektorka a hlavní kurátorka sbírek architektury na McGill University v Montrealu.
 

Výstava se uskutečňuje za finančnní podpory statutárního města Brna a ve spolupráci s Muzeem města Brna.
Výstava bude otevřena denně od 10-18.00hodin do 4. prosince 2015.

GALERIE ARCHITEKTURY BRNO
Starobrněnská 18, Brno CZ 602 00
www.galeriearchitektury.cz
www.fb.me/galeriearchitektury


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*