Bořislavka Office & Shopping Centre

Výstavba Bořislavka Office & Shopping Centre v pražských Dejvicích se dostává do obrátek. Investor získal pro nadzemní část budov stavební povolení, které nabylo v listopadu 2018 právní moci. Díky tomu se obyvatelé Prahy 6 mohou těšit, že od jara roku 2021 budou moci využívat výhod nové občanské vybavenosti.

Zhruba během dvou let vyrostou nad stanicí metra Bořislavka čtyři originální budovy ve tvaru krystalů. Architektonické řešení vzešlo z mezinárodní soutěže, ve které uspěli domácí autoři projektu: Aulík Fišer architekti. Po dokončení projektu, které je předběžně plánováno na první kvartál 2021, nabídne BOŘISLAVKA CENTRUM celkem 24.000 m2 kancelářských ploch a 8600 m2 obchodů včetně supermarketu a dalších přibližně 50 obchodních jednotek zaměřených zejména na služby, které v této lokalitě zcela chybí.

Obchodní centrum nabídne lidem nový komfort a rozšíření služeb občanské vybavenosti. K dispozici budou například lékárna, drogerie, kadeřnictví, květinářství, čistírna oděvů a další služby, kavárny ale i park se zelení pro odpočinek a setkávání. Propojení obchodních pasáží s vestibulem metra ocení zejména místní obyvatelé. Na úrovni vstupu do metra vznikne malé náměstí – piazzetta, s jedinečným výhledem na pražské panorama. Centrum bude obklopovat dohromady více než tři tisíce čtverečních metrů nových ploch se zelení a vodními prvky, které budou tvořit veřejné prostranství na pozemcích investora. Výsledná skladba kancelářských i obchodních prostor aktuálního projektu, byla koncipována i s ohledem na udržení nižší frekvence dopravy a narůstající potřeby parkovacích míst.

Cílem projektu je od samého začátku vytvořit v Praze 6 architektonicky výjimečné, vyvážené dílo, které obohatí nejen město jako takové, ale také bude znamenat výrazný přínos pro městskou část. Proto se investor v roce 2012 rozhodl, že původní projekt, který již byl v dané lokalitě povolen, realizovat nebude a nalezne atraktivnější návrh. Zmíněné vítězné architektonické řešení z dílny Aulík Fišer architekti bylo dále diskutováno nejen s místními úřady, ale také s občanskými spolky a starousedlíky. Nakonec se společně podařilo najít finální řešení, ve kterém investor ve spolupráci s autory projektu například upravil tvar jednotlivých kancelářských budov.

“V rámci mnoha jednání vedených s veřejností a lokálními patrioty, jichž se výstavba centra bezprostředně dotýká, se nám podařilo společně s architekty nalézt řešení finální podoby budov včetně zeleně v parteru Centra a v nejbližším okolí. Současně přitom Bořislavka Centrum neztratí svůj originální výraz, který je výsledkem mezinárodního architektonického workshopu z června 2013.”
uvedl k tomu Petr Pujman, generální ředitel investora společnosti Bořislavka Office & Shopping Centre.

Co se výstavby týče, dokončujeme stavební jámu, odkud jsme pro představu vyvezli více než 120000 m3 horniny. Provádíme založení budov na velko-průměrových pilotech a známkou běžících betonářských prací jsou první tři postavené jeřáby, ” uzavírá Pujman.

Centrum BOŘISLAVKA se dohodlo s dotčenou veřejností na konečné podobě projektu
Bořislavka Office & Shopping Centre s. r o. jako investor kancelářského a obchodního Centra Bořislavka v Praze 6 dospěl k dohodě se zástupcem občanů a vlastníků nemovitostí z okolí stavby, Spolkem Pro Hanspaulku, který od počátku správních řízení k umístění stavby usiloval o změnu výšek a objemu stavby.

Výsledkem dohody jsou částečné úpravy projektu. Ty znamenají rozumný kompromis, který zachovává architektonické řešení projektu, ale více respektuje zájem vlastníků nemovitostí umístěných zejména při ulici Kladenská i na jižním svahu Hanspaulky.

Investor ve spolupráci se spolkem a ateliérem Aulík Fišer architekti, s.r.o. vyšel vstříc požadavkům dotčené veřejnosti a navrhl kompromisní řešení výšek a tvaru krystalických forem jednotlivých objektů tak, že celkové působení bude méně kontrastní a bude se více integrovat do bezprostředního okolí. Současně přitom Centrum Bořislavka neztratí svůj originální architektonický výraz, který je výsledkem mezinárodního architektonického workshopu z června 2013.

Součástí uzavřené dohody se spolkem je také úprava alejí na přilehlých komunikacích a nově navrhovaná výsadba v nejbližším okolí projektu. To vše podtrhuje zájem obou stran na zvýšení pohody bydlení a kultivaci životního prostoru pro obyvatele jižního předpolí budoucího centra. Obě strany mají také zájem na revitalizaci náměstí Bořislavka a jeho okolí, který hodlají společně předložit městské části Praha 6 k posouzení a případné realizaci.
tisková zpráva

Bořislavka Office & Shopping Centre
Praha 6, Evropská ul. (stanice metra Bořislavka)
Investor: Bořislavka Office & Shopping Centre s. r. o.
Developer: KKCG Real Estate a. s.
Architekt: Aulík Fišer architekti, s. r. o.
Stavební povolení: září 2018
Pravděpodobný termín dokončení: 1. kvartál 2021
Kancelářské prostory: 24 000 m2
Obchodní prostory: 8600 m2
www.borislavka.cz

Doplněno Stavbaweb:
Projekt z roku 2015 na stránkách autorů najdete ZDE.

Podoba kancelářského a obchodního centra u stanice metra Bořislavka vzešla z mezinárodní soutěže, ve které uspěl projekt studia Aulík Fišer architekti. 
Administrativní centrum Bořislavka bude stát nad stejnojmennou stanicí metra u Evropské třídy. Developerem stavby je firma KKCG Real Estate, která má ve skupině KKCG na starosti komerční a rezidenční development a facility management, tedy výstavbu, rozvoj i správu budov. Skupina KKCG působí také v energetice, loteriích či turistice.
(Zdroj: ČTK)

Související články:
V Praze 6 vznikne CENTRUM BOŘISLAVKA  14.5.2014

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*