Boj o zástavbu Litochlebského náměstí

Autorem ideové studie nového administartivního centra Litochleby a památníku obou světových válek je atelier m4 architekti.


Praha 7. dubna (ČTK) – Boj o zástavbu Litochlebského náměstí v Praze 11 pokračuje. Nespokojení občané kolem sdružení Chodov si vynutili mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 11. Chtějí na něm znovu představit záměr radnice a dosáhnout změny lednového usnesení zastupitelstva. ČTK to řekl Jiří Štyler ze sdružení Chodov.

Spor mezi radnicí a některými občany vypukl poté, co vedení Prahy 11 představilo svůj záměr na zástavbu Litochlebského náměstí, které považuje za architektonicky nedořešené. Zastupitelstvo následně firmě Tweelingen povolilo oblast zastavit s tím, že pozemek společnosti prodá až na základě předloženého architektonického návrhu.

To vyvolalo ostrý nesouhlas místních obyvatel, kteří se obávali o osud místního památníku válečných hrdinů a lipovou alej. Investor následně vydal prohlášení, že stavba se pomníku nedotkne a že zůstane zachována i lipová alej. Ani toto ujištění ale odpůrce nepřesvědčilo. "Území bychom chtěli zastavovat taky, ale stromy, oni betonem," řekl Štyler.

Mimořádné zastupitelstvo se sdružení podařilo svolat díky petici, pod kterou se podle Štylera podepsalo téměř 700 lidí. Překročili tak hranici, kterou zákon předepisuje, aby se peticí zabývala rada městské části a musela svolat jednání zastupitelů.

"Starosta vyšel občanům vstříc a svolal jednání na termín, který navrhli," řekla mluvčí Jižního Města Andrea Wolfová. Na programu je například prezentace znaleckého posudku o ceně pozemku nebo soutěžních návrhů. Program jednání ale zastupitelé musí ještě schválit. Podle Štylera hrozí, že buď zastupitelé odmítnou program odsouhlasit, nebo že jich plánovaně přijde málo, a zastupitelstvo tak bude neusnášeníschopné.

Doplněno Stavbaweb:
Prohlášení starosty městské části Praha 11 k rozvoji okolí Litochlebského náměstí naleznete
zde.

Ideovou studii atelieru m4 architekti
– administartivního centra Litochleby naleznete zde
– památníku obou světových válek naleznete zde.

Stránky občanských sdruženi bojujících proti nové zástavbě naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*