Bourání Mila začalo, v Olomouci vyroste nová čtvrť Šantovka

Fotogalerie ke článku (1)

Milo Olomouc - foto Jana Králová

Milo Olomouc - foto Jana Králová
Celá fotogalerie (1)

Bývalou továrnu Milo mají nahradit bytové domy včetně administrativního, nákupního a zábavního zázemí.

Areál bývalého Mila v Olomouci se začal bourat. Renáta Kodadová z investiční společnosti ING Real Estate Development ČTK řekla, že jde o přípravné demoliční práce. Do roku 2015 se z bývalé továrny vyrábějící mýdlo a rostlinné tuky stane rezidenční čtvrť v těsné blízkosti historického centra města s názvem Šantovka. Projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí má mít investor k dispozici na podzim.

Bývalou továrnu Milo mají nahradit bytové domy včetně administrativního, nákupního a zábavního zázemí. Náklady přesáhnou deset miliard korun. "Stále počítáme i s tím, že tuty povede také nová tramvajová linka," uvedla Kodadová.

Stavebnímu ruchu bude předcházet archeologický průzkum. Podle Pavla Michny z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu začne první etapa v nejbližších dnech. "Vzhledem k mimořádnému rozsahu vykopávek a množstvím dalších nezbytných úkolů se musíme obrátit o pomoc na společnost Archaia Olomouc, která se po dohodě průzkumu ujme," uvedl. Archeologové očekávají především nálezy fragmentů tereziánské pevnosti z 18. století. Nelze prý ani vyloučit, že se pod základy Milo závodů ukrývají pozůstatky středověké osady, která zanikla v 17. století právě kvůli budování olomoucké pevnosti.

Olomoucká radnice potvrdila, že odkládá stavbu protipovodňové hráze v přiléhající Šantově ulici. Náměstek primátora Martin Major řekl, že radnice čeká, jak bude vypadat projekt celé oblasti. "Nemá smysl, aby hráz ústila do některé z budov, nebo se dokonce ocitla daleko od koryta Mlýnského potoka," řekl Major. Hráz za 5,6 milionů korun má mít na svém vrcholu cyklostezku.

V sousedství dvanáctihektarového areálu byl loni dokončen obtokový kanál Moravy. Investice, jejíž součástí byla stavba nových mostů a kruhových objezdů, si vyžádala 539 milionů korun. Náklady hradilo především Povodí Moravy a Olomoucký kraj. Milo přestalo v této lokalitě definitivně vyrábět v roce 2004.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.4.2008

Doplněno Stavbaweb:
Související články:
Fotoreportáž: Milo - město duchů jen pár minut od centra
Zajímavá fotoreportáž - čb
Zajímavá fotoreportáž - foto v barvě

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*