Brňané: výškové budovy do historického jádra města nepatří

Fotogalerie ke článku (1)

Obchodní dům Centrum v Brně (zdroj: OD Centrum)

Obchodní dům Centrum v Brně (zdroj: OD Centrum)
Celá fotogalerie (1)

V anketě magistrátu tak odpovědělo 91 procent ze zhruba 1300 respondentů.

Většina obyvatel Brna si myslí, že stavbu výškových budov v historickém středu města by úředníci neměli povolit. V anketě magistrátu tak odpovědělo 91 procent ze zhruba 1300 respondentů. Pro stavbu mnohapatrových staveb se podle odpovídajících hodí spíš Jižní centrum a oblast kolem chystaného nového nádraží. Výškové stavby si tam dovede představit 76 procent lidí, řekla ČTK Zuzana Gregorová z magistrátního tiskového střediska.

Průzkum si radnice nechala zpracovat, aby znala názor lidí kvůli aktuálním projektům. Například osmipatrový obchodní dům Centrum na okraji středu města plánovala společnost Orco zvýšit o 11 podlaží. Někdejší dům podnikatele Tomáše Bati tak měl získat podobu naplánovanou ve 20. letech. Na projektu přestavby pracovala věhlasná architektka Eva Jiřičná. Úředníci zatím o stavbě nerozhodli, negativně se však k ní už dřív vyjádřil primátor Roman Onderka. V anketě prý Brňané jeho mínění podpořili.

"Nedokážu si představit a dost lidí ve městě Brně si nedokáže představit výškové budovy ve středu města," řekl Onderka.

Výšku budov hodnotí lidé především vzhledem k okolní zástavbě a panoramatu, který vytváří, vyplynulo z průzkumu. Názor, že by silueta historického centra města měla zůstat zcela neměnná, však masivní podporu nezískal. Zcela zachovat současné panorama centra si přeje 45 procent odpovídajících. Naopak 51 procent účastníků ankety si myslí, že historické panorama města by o další moderní dominantu, charakterizující Brno 21. století, doplněno být mohlo, řekla Gregorová.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.6.2008

Doplněno Stavbaweb:
Rozhovor s architektkou Evou Jiřičnou v LN:
Baťův palác? Nedotažený projekt
Jiřičná by chtěla mrakodrap


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*