Brick Award 2008

Fotogalerie ke článku (12)

Brick 2008

Brick 2008

Museum Kolumba

Museum Kolumba

Museum Kolumba

Museum Kolumba

Museum Kolumba

Museum Kolumba

Vinařství Fläsch

Vinařství Fläsch

Vinařství Fläsch

Vinařství Fläsch

Vinařství Fläsch

Vinařství Fläsch

Digihouse

Digihouse

Digihouse

Digihouse

Digihouse

Digihouse

Dům v Morcote

Dům v Morcote

WWF Headquarters

WWF Headquarters
Celá fotogalerie (12)

Wienerberger již potřetí ocenil nejlepší světovou cihlovou architekturu. V soutěži bojovalo 255 projektů.

Hlavní ceny putovaly do Německa, Švýcarska a Finska, zvláštní uznání si odnesl projekt z Nizozemí a další švýcarská stavba. V rámci slavnostního večera spojeného s předáním cen byla představena také kniha „brick 08“, v níž je kromě vítězných prací popsáno i dalších 35 výjimečných cihlových budov z celého světa. V mezinárodní soutěži Brick Award 2008 se letos utkalo 255 projektů z celkem 19 zemí. Oproti roku 2004, kdy byla soutěž zahájena, se tak počet přihlášených prací více než zdvojnásobil. Hlavní cena pro vítěze činí 21 000 Euro.  O vítězných pracích rozhodovala obdobně jako v předešlých ročnících odborná porota složená z mezinárodně uznávaných architektů. Letos se jejího vedení ujal britský architekt George Ferguson. Při svojí volbě se porota kromě novátorského přístupu k venkovnímu architektonickému návrhu a využití stavebního materiálu zaměřila také na samotnou funkčnost staveb.

V tvrdé konkurenci zvítězil Peter Zumthor, a to za realizaci v Kolíně nad Rýnem. Nad troskami kostela sv. Kolumba, který byl zničen v roce 1943, vznikl díky jeho návrhu unikátní projekt — muzeum sbírek kolínského arcibiskupství. Pro veřejnost se Muzeum Kolumba poprvé otevřelo v září 2007 (video z vernisáže). (video You Tube) Na stavbě porota ocenila velmi zajímavě řešené cihlové zdivo, jenž nabízí jak transcendentní, tak zároveň  i přímočarý a senzuální pohled. V Zumthorově pojetí získalo cihlové zdivo průhlednost pleteniny (kancelář Petera Zumthora ji nazývá „pullower brickwork“) a díky tomu zajišťuje pro vystavené umělecké sbírky vhodné světelné i teplotní podmínky. Koncepce stavby využívající „vzor pleteného svetru“ navíc velmi dobře ladí s šedožlutými fasádami okolních budov. (Zumthor mluví o Museu Kolumba - video)  

Druhé místo získali švýcarští architekti Valentin Bearth a Andrea Deplazes. Mezinárodní jury ocenila jejich realizaci přístavby vinice v městečku Fläsch ve Švýcarsku. Architekti při návrhu vyšli z principu „terroir“, kdy se místní zabarvení — půda, mikroklima i tradice — promítá přímo do vína. Proto je nutné citlivě pracovat s prostorem, teplotou i světlem. Při výstavbě budovy architekti pracovali s cihlami Robo a konceptem, v jehož rámci byly využity zvláštní stěnové prvky. Návrh počítačově vytvořili studenti Fakulty architektury a digitální produkce Švýcarského federálního technického institutu, samotné stěny postavil robot (o konstrukci). Metoda digitální výstavby zdi přitom byla poprvé použita Fabiem Gramaciem a Matthiasem Kohlerem pro realizaci jejich výstředních architektonických projektů. V tomto případě však byla stylově přizpůsobena vinařskému prostředí. Na první pohled tak nová budova budí dojem, jako by jí přímo do zdí proniklo víno v nadživotní velikosti.  

 Tuomo Siitonen a Esko Valkama z Finska si odnesli třetí cenu. Budova informačních technologií, jíž se říká také „Digihouse“, se nachází v Otaniemi nedaleko od Helsinek, v areálu pro technický rozvoj a terciární vzdělávání. Svými fasádami z červených lícových cihel, jež jsou pro tuto oblast typické, navazuje na dosavadní styl tohoto centra technologické elity, které se zde rozvíjí od 50. let dvacátého století. Svojí estetičností přitom na první pohled upoutává atrium. Samotná stavba vychází z konceptu udržitelnosti, což je nejvíce zjevné v pragmatickém řešení interiérů pracovních prostor. Díky nápaditosti celkového řešení a propojení zdánlivých protikladů zde vzniklo moderní, uživatelsky příjemné a ekologické pracovní prostředí, které působí uměleckým dojmem a zároveň je plné života.  

Kromě hlavních ocenění byly uděleny také dvě zvláštní ceny. Za výstavbu rezidenční budovy v Morcote ve Švýcarsku byli odměněni Marcus Wespi a Jerôme de Meuron. Druhou zvláštní cenu udělila porota architektům kanceláře T. M. RAU z Nizozemí. Ocenění získali za realizaci sídla World Wildlife Fund, kdy v souladu se zásadami úspor energie a využití přírodních zdrojů proměnili bývalou laboratorní budovu z padesátých let dvacátého století v první stavbu bez emisí CO2 v Nizozemí.  

Příští „Brick Award“ bude udělen v roce 2010. Stejně jako u předcházejících ročníků soutěže, i v tomto případě budou opět požádáni známí odborníci z oblasti architektury, aby nominovali zajímavé projekty architektury cihelných staveb.  

 

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Wienerberger, duben 2008 Další informace lze získat na www.porotherm.cz nebo na www.brick08.com.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*