Brněnská zoologická zahrada bude mít nový vstupní areál

Architektonickou soutěž na projekt vyhrála projekční kancelář Arch design z Brna.

 Brněnská zoologická zahrada bude mít nový vstupní areál. Budou ho tvořit dvě budovy, zapuštěné do terénu, v nichž bude kromě pokladen i největší mořské akvárium v Česku. Vznikne také parkoviště pro 300 aut a deset autobusů. Vše přijde na 200 milionů korun. Pokud se podaří sehnat peníze, začnou práce letos, řekl dnes ČTK ředitel zoo Martin Hovorka.

Zahrada byla otevřena před 55 lety. Její současný vstup je nevyhovující. Nachází se před ním parkoviště pro 15 aut, které zdaleka nevyhovuje současným potřebám. Návštěvníci zoo jsou nuceni parkovat v okolních uličkách a u obchodních center.

Proto chce zahrada vybudovat nový vstup. O architektonickou soutěž na projekt se zajímalo 15 firem. Vyhrála ji projekční kancelář Arch design z Brna, protože podle Hovorky dokázala budovu i s okolními stavbami citlivě začlenit do krajiny.

Nový vstup bude v místě, kde zoo sousedí s brněnskou městskou částí Kníničky. Zástavbu bude od parkoviště zoo oddělovat park. Z něj se příchozí dostanou do správní budovy ve tvaru oka. Objekty budou otevřeny na jih s pohledem na okolí řeky Svratky.

Z budov se po zakoupení vstupenek a prohlídce akvária s korálovým útesem a žraloky dostanou příchozí po pěší lávce nad silnicí do současného areálu zoologické zahrady.

„Do dubna vznikne ze studie projekt. Doufáme, že na něj získáme peníze z fondů Evropské unie. Kdyby záměr nevyšel, musel by se nový vstupní areál budovat na etapy,“ dodal ředitel.

Brněnská zoo chová 800 zvířat 200 živočišných druhů. Loni ji navštívilo 320.000 milovníků zvířat. Zájem o ni vzrůstá.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.2.2009

Doplněno Stavbaweb:
Vizualizace naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*