Brněnský mrakodrap AZ Tower poutá pozornost výškou i svým tvarem

(ČTK) – Až do loňského jara byl nejvyšší budovou v České republice mrakodrap City Tower, stojící na pražské Pankráci. Loni 27. března jej z čela žebříčku sesadila brněnská AZ Tower. Ta je vysoká 111 metrů, a tudíž o dva metry převyšuje svého pražského konkurenta. Autorem projektu je Atelier Burian-Křivinka (doplněno Stavabweb).

AZ Tower
Základní údaje o budově AZ Tower:

– Stojí v brněnské městské části Štýřice mezi ulicemi Pražákova a Heršpická. Této lokalitě se v nadsázce přezdívá "brněnský Manhattan". Kromě AZ Tower tam stojí například 60 metrů vysoký M-Palác či o 25 metrů vyšší kancelářská věž Spielberk Office Centre. Do budoucna by tam měl vyrůst 117 metrový Palác Heršpická, jehož podobu navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná.

– Je vysoký 111 metrů. Má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží.

– Základní kámen byl symbolicky položen 20. dubna 2011. Slavnostního otevření se budova dočkala loni 26. června.

– Je navržena jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěny obchody, restaurace, autosalon se servisem a fitness centrum. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech 17 apartmánů. Dohromady jde o 17.000 metrů čtverečních ploch.

– Ve dvou podzemních podlažích jsou parkovací místa pro 272 aut.

– Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka. Ta stála mimo jiné také za projektem brněnského sídla někdejší Investiční a poštovní banky, které se v roce 1997 dostalo do finále prestižní Ceny Evropské unie za současnou architekturu/Ceny Miese van der Roha.

– Za projektem stojí brněnský developer Properity a jihlavská developersko-stavební společnost PSJ, která byla generálním dodavatelem stavby.

– Podle prvotních plánů měla budova měřit kolem osmi desítek metrů. Později byla navýšena na 109,5 metru a nakonec až na současných 111 metrů.

– Budova má v zemi zapuštěné třicetimetrové energetické piloty, jež díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě naopak pomáhají budovu ochlazovat.

– Všechny byty jsou již prodány, včetně luxusního mezonetu o rozloze přes 330 metrů čtverečních, který je ve 28. a 29. patře budovy.

– V územním plánu se počítá s výstavbou tramvajové trati, která by v blízkosti AZ Toweru končila.

– Loni v říjnu vyskákal na jednokolce na samotný vrchol budovy třicetiletý Petr Beneš. Na cestu se vydal z druhého podzemního podlaží a musel překonat celkem 715 schodů.

Přehled nejvyšších budov v ČR:

Název: Město: Výška v metrech:* Postaveno:
AZ Tower Brno 111 2011-2013
City Tower Praha 109 1985-93, 2005-08
City Empiria (původně Motokov) Praha 104 1975-77, 2000-05
SHD Komes Most 96 1970-84
Rezidence Eliška Praha 94 2011-13

* výška stavby bez antén

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*