Brno chce změnit podmínky pro půdní vestavby v městských domech

a omezit tak "kšeftování s vestavbami".

Brno 22. července (ČTK) – Brněnští radní chtějí změnit podmínky pro výstavbu půdních bytů v městských domech. Hlavní změna by spočívala v tom, že by člověk, který by půdu pro výstavbu získal, nemohl stavební povolení přenechat někomu jinému. Novou normu ještě musejí schválit zastupitelé. Podle primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) má omezit prostor pro kšeftování s vestavbami, řekl  novinářům.

Podle náměstka se za současných pravidel stávalo, že člověk, který měl kontakty na úřadech, vhodnou půdu získal. Nezřídka ji pak předal ke stavění někomu jinému, pravděpodobně za úplatu. „Často se stávalo, že ten ještě našel někoho, kdo byl potřebnější, a ten teprve stavbu realizoval. Toho to stálo nejvíc a ještě byl objektem stížností nájemníků,“ řekl náměstek. To, když je stavebními pracemi rušil.

Nová pravidla obsahují i pokyny pro případ, že stavebníkovi dojdou peníze a byt nebude schopen dokončit. V takovém případě od něj městská část za cenu obvyklou jeho dílo odkoupí a prodá jinému zájemci. Stavebníci také nově budou skládat třísettisícovou kauci, z níž by se například platila sleva na nájemném pro ostatní obyvatele domu, kdyby si ji stavební práce vynutily.

Žádost o půdu pro stavbu bytu si také bude moci podat jen člověk, který nemá vyřešené své bydlení, a půdu nedostal v minulých pěti letech. Podle Pospíšila se tak omezí „rodinné podniky“, kdy „to někdo umí na nějaké radnici a tím pádem zajistí možnost bytu v podkroví pro sebe, pro svého syna a ještě někde dál,“ řekl náměstek.

V Brně se půdní vestavby staví v obecních domech převážně v městských částech Brno-střed, Černovice a Brno-sever. Podle Pospíšila nejde i kvůli tomu, že město hodně domů rozprodalo, o nijak masivní jev. Ročně se povolují desítky vestaveb. Stavebník půdního bytu i po jeho zbudování zůstává nájemníkem. Nájemné se mu postupně odečítá z peněz, které do bytu investoval.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*