Brno funkcionalistické, industriální a otevřené

Brno je unikátním místem s autentickou atmosférou a v oblasti architektury je známé především tou funkcionalistickou. Ta i letos městem rezonuje a k ní se přidává architektura industriální. V roce 2020 oslaví 90 let od své dostavby vila Tugendhat a připomeneme si 150 let od narození významného architekta a brněnského rodáka Adolfa Loose. TIC BRNO připravil projekt Brno INdustrial a spolu se Spolkem Kultura & Management pořádá v Brně již potřetí architektonický festival Open House Brno.

Brno funkcionalistické

Brno je ve světě známé především svou funkcionalistickou architekturou v čele s vilou Tugendhat. Narodil se zde Adolf Loos a působili Ernst Wiesner a Bohuslav Fuchs. Všem těmto architektům se letos věnuje TIC BRNO v tištěných průvodcích do kapsy, které jsou či v brzké době budou k dispozici na infocentrech. „Architekturu považujeme za jednu z hlavních komunikačních linek a na přípravě průvodců spolupracujeme s těmi nejlepšími v jednotlivých olastech. Na tu funkcionalistickou jsme nemohli vybrat nikoho jiného než BAM – Brněnský architektonický manuál, který je průvodcem nejen po brněnském funkcionalismu. Po Loosovi, Wiesnerovi a Fuchsovi budou následovat dvě brožurky obecnější, věnující se moderní a současné architektuře.  A již tradičně zveme také na vyhlídkovou jízdu minibusem za funkcionalistickými památkami,“ popisuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Brno industriální
TIC BRNO letos doplňuje téma brněnské architektury o industriální linku – zkoumá fungující i zaniklé industriální stavby, příběhy slavných rodin a také současné kreativní průmysly. Město Brno stálo totiž téměř tři sta let v čele světového textilního průmyslu. „Z tohoto období nám zbylo několik budov, několik příběhů, které v roce 2020 představíme. Téma pojmeme rozmanitěji a kromě historie textilního průmyslu navážeme současností, kreativními průmysly a průmyslovými stavbami v Brně, které nám denně pomáhají v plynulém fungování města,“ popisuje nový projekt Brno INdustrial Janulíková.  

České země patřily k těm nejprůmyslovějším v Evropě. V Brně nenajdete žádné doly, hutě či železárny, přesto město stálo v čele světového průmyslu téměř tři století. V čele textilního průmyslu. Díky jeho budování a rozvoji Brno vzkvétalo a stala se z něj kulturní metropole s unikátní architekturou. Přelomové události 20. století pozici města i jeho tvář významně poznamenaly, všechna vlákna ale zpřetrhat nedokázaly. Do dnešní doby tak v Brně zůstaly některé klíčové průmyslové stavby a především silné příběhy rodin, které slávu Brna budovaly. Na tomto základě v posledních letech vyrůstají úspěšné kreativní průmysly. Čerpají z bohaté historie a inspirují se současnou uvolněnou atmosférou, která v Brně panuje.

Pojem Industrial ze své definice označuje nejen všechny průmyslové památky a brownfields, ale také veškerou kulturní a estetickou zkušenost s touto tematikou spojenou. Brno INdustrial, za kterým stojí TIC BRNO spolu s partnery, v roce 2020 představí město přesně touto optikou. Nabídne mix historických souvislostí, průmyslových památek a fungujících staveb, příběhů i současného kreativního dění. Prozkoumáte díky němu Brno od podzemí až po komíny a od zakladatelů textilního průmyslu až po současné módní značky. Již nyní se můžete projít stezkou Poznejte moravský Manchester nebo si Moravský Manchester zahrát jako poznávací hru. V tisku je průvodce Designový kousek z Brna, ve kterém mimo současného textilu najdete třeba i doplňky, v plánu jsou přednášky, komentované prohlídky, vyhlídková jízda na téma Paláce průmyslové aristokracie, tematické tiskoviny včetně autentického průvodce TO JE BRNO III., otevření Industriální stezky u řeky Svitavy nebo revitalizace či otevření nových prostor brněnského podzemí.

Open House Brno 2020
Výraznou industriální linku bude mít také letošní ročník festivalu Open House Brno. Tento architektonický festival poslední dubnový víkend již potřetí zpřístupní lidem stavby a místa, která jsou jim běžně zavřená, a ta známá ukáže jinak, než je lidé znají.

Loni festival nabídl 70 míst a zaznamenal bezmála 20 tisíc návštěv. Letos bude pozornost věnována mimo jiné právě průmyslovým objektům a technickým památkám. Festival otevře útroby industriálních staveb a areálů, například historicky hodnotnou parní elektrárnu Mahenova divadla v ulici Vlhká nebo Starou huť“ u Adamova, která bude nejvzdálenější a zřejmě i nejstarší lokací.

Open House Brno 25-26/4/2020
Vyhlídkové jízdy minibusem 22/5-1/11/2020
Dny evropského dědictví 09/2020

www.brnoindustrial.cz
www.openhousebrno.cz
www.GOtoBRNO.cz

tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*