Brno zrekonstruovalo Dominikánské náměstí

(ČTK) – Ve středu 14. listopadu 2018 Brno  slavnostně otevřelo Dominikánské náměstí po rekonstrukci za 73,5 milionu korun. Zmizelo z něj téměř 50 parkovacích míst, naopak se objevily stromy. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) řekl, že vznikla zóna pro odpočinek. Na náměstí začnou za necelé dva týdny vánoční trhy. V budoucnu by měly v prostoru přibýt i dvě kašny.

Rekonstrukce se dotkla nejen plochy náměstí, ale také části přilehlé Veselé ulice nebo schodiště na terasu u kostela sv. Michala. Opravené jsou inženýrské sítě, vznikl nový mobiliář a je vysazeno 24 stromů. Z toho deset je přímo na náměstí a 14 ve Veselé ulici u schodiště k hotelu International.

Stavba se uskutečnila ve spolupráci s archeology a v koordinaci s rekonstrukcí paláce Jalta, který je na náměstí a dlouhá léta chátrá. Odkoupil ho ale soukromník a chce ho oživit. Na náměstí se pracovalo od dubna. „Už při výběrovém řízení se nám podařilo vysoutěžit délku prací téměř o 200 dní kratší, než jsme předpokládali. Většina prací je nakonec hotová ještě dva týdny před termínem,“ uvedl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).

Podle něj bylo snahou práce dokončit tak, aby se mohly připravovat vánoční trhy. Nakonec se to povedlo, přestože nastaly problémy s výsadbou stromů. Kvůli archeologickým nálezům nebylo možné vysadit čtyři stromy v severní třetině náměstí, jak se původně plánovalo. Podařilo se ale najít kompromis s kašnou uprostřed náměstí obklopenou čtyřmi platany. Kašna zatím na náměstí není, o její stavbě se ještě bude dál jednat. Jedna by měla být přímo na náměstí, druhá pod kostelem sv. Michala poblíž obchodního centra Velký Špalíček.

Dominikánské náměstí bylo dříve Rybným trhem. Dnes je pojmenované podle kláštera dominikánů s kostelem sv. Michala. Někdejší zemská soudnice různými přestavbami a přístavbami získala dnešní podobu Nové radnice, v níž sídlí magistrát. Na počátku 20. století se zbouraly domy na severní straně, koncem 20. let vznikl funkcionalistický palác Jalta.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt úprav náměstí vychází z návrhu architekta Petra Hrůši z roku 2005, ale byl značně upraven. Hrůša navrhl, aby z náměstí zmizela auta, doprostřed umístil kašnu, u vstupu do pasáže Jalta měl vzniknout vyvýšený prostor s několika schody. Dlažba na náměstí měla být červenobílá a na rohu Veselé a Zámečnické ulice měla stát obnovená gotická Královská kaple. Více ZDE…
Původní projekt úprav náměstí najdete na stránkách ateliéru Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o. ZDE.
Informace o rekonstrukci Dominikánského náměstí najdete na stránkách KAM Brno ZDE, informace o změně umístění stromů ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*