Budějovice vyhlásí architektonickou soutěž na krumlovskou točnu

(ČTK) – Českobudějovická radnice vyhlásí architektonickou soutěž na nové otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku. ČTK to po jednání rady 4. března řekl primátorův náměstek Jaromír Talíř (KDU-ČSL). Točnu krajské město vlastní a provozuje ji Jihočeské divadlo. O její odstranění delší dobu usilovali někteří čeští památkáři a výbor UNESCO. Podle posledního verdiktu by měla ve stávající podobě v zahradě zůstat do roku 2017."Rada města dne 4. března vzala na vědomí harmonogram prací na projektu a kromě zahájení přípravných prací na vyhlášení architektonické soutěže na točnu, schválila také zahájení prací na projektu 'Otáčivé hlediště v rámci obnovy zámecké zahrady v Českém Krumlově', se kterým se bude ucházet o dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj z operačního programu IROP,"
uvedl náměstek.

Architektonickou soutěž chtělo město vyhlásit už v roce 2011, ale jednání pracovní skupiny ministra kultury o osudu točny byla po personálních změnách přerušena. Obnovil je nový ministr Daniel Herman. Náklady na studii radní před lety odhadovali na více než dva miliony korun. Loni se navíc čekalo na verdikt komise UNESCO, zda točna může za určitých podmínek v zahradě zůstat.

Město koncem loňského roku získalo závazné stanovisko krajského úřadu, podle kterého lze architektonickou soutěž na pozemku, kde stojí zahájit. Herman letos v lednu informoval, že komise UNESCO doporučila umístit scénu mimo zámecký areál, ale je pro ni i přijatelné řešení s hledištěm uvnitř zahrady.

Stavební práce by měly začít v roce 2016. Z architektonické soutěže vzejde typ točny. Ve hře zůstává několik variant. Může jít o rozebíratelné hlediště či zasouvatelné a zvažuje se i jeho posunutí mimo osu barokní zahrady, dál od bellárie.

Státní hrad a zámek Český Krumlov byly spolu s centrem města na seznam světového dědictví UNESCO zapsány v roce 1992. Někdejší vedení ministerstva kultury UNESCO slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna.

Za 55 let inscenace před točnou navštívily více než dva miliony diváků, statisíce se jich v minulosti podepsaly pod petici za její zachování na nynějším místě.
zdroj foto: www.theatre-architecture.eu

Doplněno Stavabweb:
Historie otáčivého hlediště ve městě Český Krumlov
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově
Divadla a divadelní projekty Joana Brehmse

Související články:
Nová letní scéna v Českém Krumlově – výsledky studentské architektonické soutěže 20.3.2012
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*