Budoucí architekti z ČR a Belgie řeší zanedbaná místa v Liberci

Liberec 13. října (ČTK) – Adepti architektury z České republiky a Belgie hledají cesty, jak zvelebit některá zanedbaná místa ve stotisícovém Liberci. Šestice libereckých studentů architektury spolu se 14 kolegy z belgické školy architektury Sint Lucas pracuje v rámci workshopu v atelierech Technické univerzity v Liberci (TUL) na řešení čtyř vybraných lokalit – vlakového nádraží, řeky Nisy, Papírového náměstí a sídliště Rochlice. Městu své návrhy představí v listopadu. ČTK o tom informoval vedoucí katedry architektury TUL Radek Suchánek.


Workshop je další z akcí projektu Vize Liberce, který podpořilo město. Navazuje na širší analýzy, které zpracovali studenti liberecké architektury v první polovině letošního roku. V projektech se tehdy objevila řada nových a neotřelých nápadů – třeba lanovka z centra na sídliště Broumovská, ale i myšlenky, které se vracejí s železnou pravidelností – jako je tunel pod nádražím, o němž se uvažovalo už ve 30. letech minulého století. "

Projekt Vize Liberec začal letos v únoru, výsledky odevzdáme na magistrátu v listopadu,

" poznamenal Suchánek. Studentské návrhy mají městu posloužit jako inspirace do budoucna.Zatímco v první části projektu zpracovávali studenti strukturální plány rozvoje města pro příštích 30 až 50 let, na workshopu už adepti architektury řeší podobu konkrétních míst. Rozdělili se do čtyř týmů a každý z nich zpracovává jedno téma. Zatímco jedni řeší, co s nádražím, druzí se snaží co nejlépe začlenit protipovodňová opatření do úprav okolí řeky Nisy ve městě tak, aby přispěla k celkovému oživení tzv. dolního centra. Třetí skupina vymýšlí, co se zanedbaným Papírovým náměstím, kde jsou dnes hlavně bary a restaurace. Podle studentů by se mohlo proměnit v uměleckou čtvrť s byty a ateliery. Velkým oříškem je pro studenty "zlidštění" největší sídliště Rochlice, kde žije více než 10.000 lidí.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací naleznete přímo na stránkách projektu:
www.vizeliberec.cz
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*