Budovy na Pankráci mají územní rozhodnutí,

Fotogalerie ke článku (1)

Projekt CITY, Praha 4-Pankrác

Projekt CITY, Praha 4-Pankrác
Celá fotogalerie (1)

sdružení se odvolají

Zelenou dal dvěma novým výškovým budovám na Pankráci stavební úřad Prahy 4, vydal totiž rozhodnutí o umístění obou staveb. Občanská sdružení se proti územnímu rozhodnutí odvolají, sdělila16.6.2008 ČTK v tiskové zprávě. O stavbách tak bude rozhodovat pražský magistrát, investor s odvoláním počítal. Na pankrácké pláni se chystá stavět společnost ECM, vyrůst by tam měla budova s luxusními byty a hotel.

Pro zahájení výstavby potřebuje společnost ECM získat územní rozhodnutí a stavební povolení, o obou rozhoduje stavební úřad Prahy 4, v případě odvolání pak magistrát hlavního města. O budovách už se dříve na magistrátu jednalo, magistrátní památkáři dali projektu souhlasné stanovisko.

"Proti územnímu rozhodnutí podáme odvolání," uvedl Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí. Podle něj byla v řízení řada procesních i jiných pochybení. "Rozhodnutí by mělo být zrušeno," dodal Kužvart. Pětice sdružení už dříve upozorňovala zejména na to, že investor nedodal rozptylovou a hlukovou studii a studii povrchových částic ve vzduchu.

Společnosti ECM plánovaná odvolání plány neohrožují. "V našich projektových plánech počítáme i s možným odvoláním protistran," řekla dnes ČTK mluvčí investora Zuzana Doležalová s tím, že společnost čeká na rozhodnutí pražského magistrátu. Všechny podklady ECM podle ní předala v pořádku a včas.

Občanská sdružení měla k územnímu rozhodnutí přes sedm desítek stran námitek. "Ze čtyř desítek závažných námitek ke stometrovému domu ve tvaru V vyhověl stavební úřad dvěma, a to jen z části," uvedla Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce. Dvojice mrakodrapů Epoque podle ní neprošla hodnocením vlivu na životní prostředí. Budovy podle Janouškové zhorší dopravní situaci v centru Prahy, naruší historické panorama města a nenabízejí zázemí pro běžné obyvatele sídlišť na Pankráci. Podle zdroje ČTK budova s byty studii hodnocení vlivu na životního prostředí nepotřebovala, u hotelu stačilo zjišťovací řízení.

Projekt společnosti ECM zahrnuje výstavbu devíti budov. V roce 2004 byl zkolaudován pětipodlažní administrativní objekt City Point a City Empiria (bývalý Motokov), o tři roky později City Tower (bývalá budova Československého rozhlasu). V objektu City Epoque by měly být luxusní byty a hotel, v City Deco a City Element kanceláře.

Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů. Národní památkový ústav (NPÚ) označil stavbu za vyloučenou, pražští památkáři zatím stanovisko nevydali. Zatím není jasné, kolik má plánovaná budova stát nebo kdy by se mohlo začít stavět. "Kromě architektonického návrhu a pár konzultací s úřady nic jiného neproběhlo," řekl ČTK Antonis Timiopulos z Pankráce. Timiopulos ale potvrdil, že objekt s názvem Ledová věž by v budoucnu na Pankráci stát mohl, pokud se společnosti podaří dokončit územní řízení. To ale podle něj není v dohlednu. Aktuálně se na magistrátu kolem stavby jednání nevedou, společnost žádost o stanovisko magistrátních památkářů stáhla.

Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo před rokem "vážné znepokojení" UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva ale zřejmě aktuálně nehrozí. Podle Martina Skalského ze sdružení Arnika bude na počátku července plány na stavbu mrakodrapů znovu projednávat Výbor světového dědictví v kanadském Quebeku.

Novou metodiku pro výstavbu výškových budov v Praze má také magistrát. Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou, a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.

Zdroj: Zpráva ČTK 16.6.2008

Související články:
Ledová věž
Projekt CITY, Praha 4-Pankrác


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*