Trmalova vila vystavuje v nové dlouhodobé expozici nejen nábytek Jana Kotěry.
od 2. 12. 2009
Praha 1. prosince (ČTK) - V Trmalově vile v pražských Strašnicích byla v úterý vpodvečer zahájena výstava nazvaná Bydlení 1900-1920. Nová dlouhodobá expozice tu doplňuje již dříve vystavené soubory nábytku architekta Jana Kotěry. Představuje vrcholový design i běžné sériové předměty denní potřeby, přičemž historická vila postavená tímto architektem v roce 1903 je jejím hlavním exponátem.
Významný soubor nábytku byl navržen v letech 1919-1920 pro známého psychiatra Antonína Heverocha, jemuž Kotěra vybavil jídelnu s pracovnou. Tento soubor byl doplněn jídelním servisem, příbory, ale také dobovým dominem a dalšími kratochvilnými pomůckami.
Soubor bílé ložnice z doby kolem roku 1916 představuje ukázku soukromého prostoru se všemi náležitostmi i dnes zapomenutými kuriozitami. Každý si vybaví masážní elektrický přístroj z filmu Postřižiny, který nechybí ani v Trmalově vile. Dobové umyvadlo dokládá důraz na hygienu, který se neustále zvyšoval. Neřesti připomíná dřevěná kuřácká souprava, šampusové skleničky nebo secesně zdobený kávový servis.
Vrcholem expozice je jedna z kubistických dóz architekta a návrháře Pavla Janáka, svého času hlavního architekta Pražského hradu a jedné z vůdčích osobností české moderní architektury. Janák byl žákem Otty Wagnera, stejně jako Kotěra, ale byl o generaci mladší.
Expozice bude zájemcům přístupna od úterý do pátku během zhruba hodinových prohlídek ve 12:00, 14:00 a 16:00 hodin, o víkendu navíc od 10:00 hodin. Ve vile se také nachází knihkupectví architektury s prodejem edice Slavné vily, Slavné stavby i s řadou dalších publikací o architektuře.
Otevřeno má od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin.
Kotěra do Trmalovy stavby promítl začátkem minulého století nejmodernější představy o rodinném bydlení na venkově. Styl anglické moderny ovlivnily prvky českého lidového stavitelství - četné malebné detaily, arkýře, komíny, hrázděné štíty a vikýře. Rodina Františka Trmala prodala dům už v roce 1911. Do roku 1945 patřil soukromým majitelům a sloužil k bydlení. V roce 1950 přešel do vlastnictví státu a 40 let ho využíval kulturní dům v Praze 10. Výběrové řízení na nájemce objektu vyhrála umělecká agentura Foibos, která tu působila do roku 2004. Vrátila se sem opět v květnu 2007, kdy zvítězila v dalším výběrovém řízení na pronájem historické vily.
Bližší informace získají zájemci na adrese www.trmalovavila.cz.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…