Byt dvanáct metrů daleký

Mladá rodina zdědila byt v panelovém domě ze 70. let, který před zásahem architektů v roce 2020 neprošel žádnou změnou. Původní bytové jádro bylo natolik autentické, že se po domluvě architektů s Moravskou galerií v Brně stalo součástí její stálé expozice.

Přáním klientů bylo zrekonstruovat byt o ploše 68 m2 tak, aby umožňoval svobodné využití obytného prostoru a soukromí ve dvou ložnicích členů rodiny. Rekonstrukce měla být upřímná, nepotlačující utilitární charakter bydlení panelové výstavby.

Nové dispoziční řešení je radikální, čisté. Hlavní obytná místnost nově zaujímá skoro polovinu plochy bytu a otvírá se přes celou šířku budovy, dvanáct metrů. Uprostřed se nachází kuchyně a skladovací prostory, na východním konci je prostor pro jídelnu a na západě obývací část oddělitelná závěsem. Využití tohoto velkorysého prostoru o ploše 37,8 m2 je ovšem v rukou majitelů bytu. Za kuchyní se nachází koupelna. Ta je osluněna denním světlem skrze otvor nad kuchyňskou linkou, který zakrývá mléčné sklo.

Materiálově se v bytě prolínají vrstvy původních hrubých povrchů a nových minimalistických prvků interiéru. Původní stěny jsou očištěny na beton; v některých místnostech jsou překryty jedním nátěrem bílé barvy, aby byl patrný charakter panelových stěn. Na podlaze je nově položeno Marmoleum, které je svou povahou blízké panelové výstavbě. Hygienické zázemí je obloženo sítí růžových obkladů v rozměrech 20×10 cm. Osvětlení bytu řeší led profily ve tvarech, které umocňují povahu jednotlivých místností. Všechen vestavěný nábytek je bílý, matný. Podobu bytu dotváří volně stojící nábytek českých výrobců, pokojové květiny, bílé závěsy a běžné předměty denní potřeby.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Autor: RDTH architekti s.r.o.
Autoři jmenovitě: Ing. arch. Tamara H. Kolaříková, Ing. arch. René Dlesk, Ph.D.
Návrh a realizace: 2020

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ve špinavých botách z venku rovnou do kuchyně? Děkuji, nechci.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*