Byt na Vinohradech

V době naší první návštěvy byl byt ve stavu odpovídajícím 30. letům 20. století. Byly tu původní podlahy, povrchy stěn, dveře, rozvody. Dílčí rekonstrukcí prošla pouze koupelna a kuchyň. Ačkoliv v něm investor prožil část svého dětství, od začátku bylo jasné, že naším zadáním je změna uspořádání dispozice. Cílem bylo vytvořit především velkorysý obytný prostor, který bude navazovat na vstupní halu, nově uspořádat koupelnu a ke každé z ložnic připojit šatnu. I přes větší plochu bytu nebylo nikdy tématem získat třetí ložnici. 

Design interiéru byl ze strany investora ovlivněn především jeho oblibou dřevěných povrchů a interiérové zeleně. Pro nás byl inspirací tradičně pojatý vinohradský byt s krásnou podlahou, velkoryse pojatými dveřmi a zdobenými stropy. V bytě se však veškeré stávající prvky dochovaly v dezolátním stavu a zdobné prvky stropu zde nikdy nebyly. Od začátku návrhu jsme tedy hledali, jak zachovat tradiční pojetí, ale nejít cestou nepůvodních replik. Podlaha má proto obvyklou skladbu a materiál, ale masivní dubové parkety jsou větší. Dveře mají původní členění, ale jsou zbaveny zdobnosti. Podhled v obývacím pokoji má výraznou centrálu zakončenou lustrem, ale jinak je strop skládaným, dřevěným novotvarem. Další prvky jako šatní skříň ve vstupu s nadsvětlíkem, zelení a průchodem do koupelny, kuchyně se zelenou stěnou a průchodem do ložnice, sezení v arkýři nebo výrazná skříňka pod televizí byly záměrně navrženy v čistém designu tak, aby podtrhly a doplnily vyznění dvou dominantních prvků interiéru – podlahy a především podhledu.

Koupelnu jsme pojali jako světlý prostor s nadsvětlíkem nad průchodem ze vstupní haly. Materiály použité v koupelně byly vybrány s ohledem na vysokou kvalitu a trvanlivost.

Technická poznámka: Nezanedbatelný je příznivý vliv skládaného podhledu na akustiku místností.

Autorská zpráva
Foto: Petr Polák


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*