Byt v Dejvicích

Velkoryse pojatá rekonstrukce a návrh interiéru bytu v pražských Dejvicích. Citlivá repase původních zachovaných prvků a přiznané vložení nových truhlářských elementů v designu dubového dřeva a bílého laku vytváří kontrast mezi starým a novým. Jednoduché minimalistické osvětlení nechává působit celek. Hlavními motivy návrhu jsou světlo, jednoduchost a prostor.
Byt se nachází v pátém patře obytného domu ze 40. let 20. století. Orientovaný je na jihozápad. Původní dispozice byla pro toto období klasická: tři samostatné pokoje orientované do ulice, z nichž dva byly průchozí, koupelna a na konci dlouhé chodby kuchyně.
Rekonstrukce si kladla za cíl propojit více funkčních zón, velkoryse otevřít obytný prostor a nabídnout pohodlí a praktičnost. Dva průchozí pokoje jsou spojeny v jeden prosluněný prostor s balkonovým oknem. Ložnice se samostatnou koupelnou je naopak orientována do klidného vnitrobloku. Tento zásah do dispozice poskytl klidové části bytu dostatek soukromí. Z chodby se stala prostorná šatna s praktickými úložnými prostory. Oblečení, sportovní vybavení i pračka a sušička jsou skryty ve vestavných skříních. Prostor zůstává čistý, bílý, s výraznými geometrickými detaily dubových úchytek.
Dubové dřevo, materiál, z něhož byly vyrobeny původní parkety, se stal sjednocujícím prvkem interiéru. K podlaze byla zvolena jemná barevnost v odstínech bílé a krémově šedé. Pohovka v sytě modré barvě působí jako barevný akcent v daném prostoru. Výrazný kuchyňský ostrůvek s velkoformátovou dlažbou se opticky propojuje s obývacím prostorem konferenčními stolky, které byly vyrobeny podle našeho návrhu. V návaznosti na dobu vzniku domu jsme také vybrali židle Thonet S 64 N a Thonet S 32 N od Marcela Breuera. Tyto židle v kontrastním ořechovém dekoru se staly dominantním prvkem interiéru. Majitelé jsou sběratelé a obdivovatelé tohoto období. Na židle navazuje výběr křesel, která jsou ikonami současného designu a spolu s osvětlením od společnosti Flos propojují interiér chromovými prvky, jež podtrhly nádech období Bauhausu.
Autorská zpráva
Foto: Josef Neumann


 
Autorský tým: Ing. arch. Barbora Mluvková, Ing. arch. Petra Holasová, Ing. arch. Lucie Opluštilová, Ing. arch. Ivana Dušičková, Ing. Karel Stejskal
Dodavatelé: koupelny – Perfecto, textilie – Styltex, svítidla – Setec, truhlářské práce – Truhlářství Kněžínek s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*