Byt Vinohrady I

Na počátku spolupráce bylo přání investora žít ve funcionalistickém domě. Ve spolupráci s námi se podařilo byt najít, nachází se v domě od Ing. Františka Troníčka (mimo jiné spoluautora rondokubistické Legiobanky). Dům nebyl od 30. let zásadně rekonstruován, dochovala se tak většina povrchů a detailů. Zadáním investora byla rekonstrukce bytu, který měl být doplněn vestavným nábytkem a přizpůsoben nárokům současného života. Zásadním požadavkem bylo přetvoření dispozice z dvoupokojového bytu s kuchyní na třípokojový s obytnou kuchyní. Kuchyně byla původně v severní části dispozice. Podařilo se ji přesunout do většího jižního prostoru, navázaného na lodžii. V místnosti s repasovanou xylolitovou podlahou, orientované do klidného vnitrobloku, je ložnice s vestavnými skříněmi. Všechny místnosti jsou přístupné z prosvětlené vstupní haly. Do ní jsme navrhli botník s odkládacím prostorem, dále tu jsou původní vestavné skříně. Světlo sem dopadá přes prosklené dveře kuchyně a obývacího pokoje. Všechny dveře a okna jsme obnovili, skleněné tabule ve dveřích jsou doplněny novými skly zpracovanými podle dobové technologie. Na halu navazují menší obslužné místnosti, například bývalý pokoj pro služku, umístěný uprostřed dispozice a prosvětlený pouze oknem na chodbu domu. V této místnosti je nyní šatna. V koupelně jsme použili jednotné bílé obklady, které svým rozměrem 15 x 30 cm odkazují k původním opaxitovým obkladům. Drobná mozaika dlažby zase odkazuje k původní dlažbě. Vše akcentují antracitové spáry.
 
Obytná část orientovaná na jih se skládá ze dvou pokojů. Důraz jsme kladli na čistotu provedení a funkčnost. Rastr objevující se v členění kuchyně i obkladu nad pracovní plochou odkazuje na technickou přísnost a řád, typický pro budovy a interiéry z období funkcionalismu. V obývacím pokoji je navržena knihovna, další vybavení tvoří současný nábytek a dobový konferenční stolek z ohýbaných trubek.   
 
Navržený vestavný nábytek byl sjednocen bílým matným povrchem. Vytváří tak jednotný vstup rekonstruované „obálky bytu“. Volně vložený doplňkový nábytek se majitel rozhodl pro kultovní „kousky“ od 50. let po současnost.
 
Parkety na podlahách byly zbroušeny a napuštěny tvrdovoskovým olejem. Již v době stavby domu byly úrovně podlah sjednoceny do jedné výšky bez prahů tak, jak je dnešním standardem.
 
Dominantu bytu tvoří repasovaná okna, která mají nezvykle velký formát (zdvojené rámy spojené — typ rekord). Celá strana bytu orientovaná na jih je prakticky prosklená a tvoří doslova obraz ulice s korunami stromů. Dochovala se také většina původních prvků, které byly pečlivě restaurovány – mosazné kliky, ovládání topení a například sklo leptané klihem (ledové květy). V bytě je původní krytalové/crittallové (podlahové) vytápění, které je od postavení domu v provozu.
 
Investor se sám aktivně podílel na rekonstrukci formou věcných debat, dozorů, koordinací prací a vlastním citem pro detail. Kvalitní výstavba z 30. let minulého století stále zůstává nedostižena, zvláště v porovnání s dnešní standardní výstavbou. Výšky stropů, použité materiály, dokonalost provedení detailů i celku, nadčasovost a čistota dispozicí mohou i po téměř stu letech ukazovat dnešnímu stavebnictví záda a současné architekty inspirovat.

Autorská zpráva
Foto: František Svatoš


Autoři: 0,5 Studio – Pavel Nový, Vít Svoboda
Plocha bytu: 88 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    To kolo opřené o knihovnu, to je úplně špatně. To byl nápad fotografa? Kolo tam překáží a kromě toho má být zavěšené. Viděla bych to hned na stěně ve vstupní hale.
    Vzpomínkou na dětství je lustr v obývacím pokoji. Je původní?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*