Bytové domy v Rožnově pod Radhoštěm

Projekt zástavby Eden Rožnov vycházel z územního plánu a navázal na územní studii „Písečná“. Vzhledem k výjimečným krajinným hodnotám lokality místo nepřetěžuje maximalistickým vytěžením prodejních ploch. V přiměřené urbanistické i architektonické formě je patrná snaha o vytvoření přirozeného krajinného rázu, v pozvolné návaznosti na stávající sídliště. Toto zmírnění tvrdé hrany současné hranice města s volnými vhledy do krajiny obnovuje pocit klasických „humen“, historicky charakteristického prvku sídelních útvarů této velikosti. Dopravní struktura je navržena efektivně, využívá nabídky vrstevnic. V logice terénu a širších souvislostech krajinných jsou propojena komorná soudomí architektonických typů.

Podíleli jsme se na první části výstavby, v jejímž rámci vznikly bytové domy v klidném prostředí na dohled od centra Rožnova i beskydského masivu Radhošť. „Rožnov pod Radhoštěm, jako každé jiné město, potřebuje bydlení především pro mladé lidi a rodiny, proto jsme projekt vítali. V projektu se objevily podmínky, které si město stanovilo. Díky nim můžeme podpořit realizaci infrastruktury spojené s výstavbou,“ říká Radim Holiš, starosta města.

Lokalita Písečná je sice určená pro hromadnou výstavbu, projekt je však navržen tak, aby zástavba nebyla tak hustá, jak územní plán umožňuje, a poskytoval bydlení v přírodě a zároveň v blízkosti všeho, co rodinné bydlení požaduje. Koncepce domů má zajišťovat bydlení s aspekty a výhodami individuálního bydlení a zajištění soukromí. Harmonizuje území, nesnaží se místo vytěžit a zničit. Novostavby jsou rozmístěné od hrany již stojících domů směrem k horám tak, aby respektovaly tvar kopce a nepřevyšovaly horizont.

V rámci první fáze vyrostlo pět 3–4 podlažních bytových komplexů. Všechny domy jsou zděné. Dispozice bytů jsou od 1+kk až po 4+kk, od 35 po 120 m². Součástí každého bytu je balkon, terasa, nebo střešní terasa. Každý byt do 100 m² má k dispozici jedno parkovací stání, byty nad 100 m² dvě parkovací stání.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Slavík

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    že pokud je u podobného článku přiložena mapka, pak nikdy neukazuje přesnou lokalitu (zá)stavby, jíž se článek týká. V takovém případě lépe mapku žádnou, Rožnov asi dovede na mapě najít každý :).

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*