Bytové objekty Pavlovova
Adresa: Pavlovova ul., Jihlava
Investor: PSJ Invest a. s. — Luděk Jeníš a Statutární město Jihlava
Hlavní architekt a generální projektant: Jan Aulík, Jakub Fišer — STUDIO A
Projektant: Q DESIGN — Miroslav Šikl, Tomáš Novák — koordinace spec.profesí, spolupráce stavební část
Profese:
SPA Jihlava, s. r. o.:
Statika: Josef Doležal
ZT: František Neuwirth
ÚT,VZT: Jaroslav Fiala
Elektro: Miroslav Viktora
Požární ochrana: Alena Kuropatová
PROFI Jihlava, s. r. o.:
TÚ: Bohumil Sobotka a Lukáš Horský
Přípojky: Bohumil Sobotka a Fiala Milan
VO: Jaroslav Mintěl
Dodavatel: PSJ Holding, a. s.
Stavbyvedoucí: Jiří Mutl
Projekt ÚR: 2000
Projekt DSP: 2000
Realizace: 2000-2002
Plocha stavebního pozemku: 8400 m2
Zastavěná plocha: 1950 m2 (1 objekt 390 m2)
Celková podlažní plocha: 10 000 m2
STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové náklady bez DPH: 119 mil. Kč
Návrh zástavby respektuje autorství již dříve zpracovaného urbanistického řešení skupiny. V souladu s regulativy je dodržen princip šikmé střechy. Obytná skupina se skládá z 5 stejných, opakovaných objektů s rozdílným posazením do terénu a rozdílným parterem.
Architektonické řešení vychází především ze souvislostí s okolím pozemku, který se nachází na okraji města mimo původní zástavbu. Skupina přímo navazuje na starší sídliště z 50. let. Jedná se o objekty s jednoduchou půdorysnou stopou, na jižním průčelí doplněné balkony, krytými paravanem — žaluzií ze svislých dřevěných latí. Balkony jsou navrženy s velkorysým vyložením, celková plocha balkonu je 10 m2. Tak je vytvořena skutečná venkovní pobytová plocha. Laťování pak vytváří přirozenou ochranu před sluncem, zabraňuje přehřívání jižní fasády a zajišťuje uživatelům i dostatek soukromí (v rámci daného typologického druhu). Plocha paravanu vytváří v určitém smyslu i druhý — nižší obrys budovy, kdy vyšší, tj. jižní fasáda, se dostává do role jakéhosi „ustupujícího“ podlaží. Tento princip navržený objekt měřítkově koriguje a obohacuje jinak elementární tvar budovy o další „vrstvu“.
Konstrukčně paravan tvoří pozinkované ocelové profily, na které jsou jednotlivě šroubovány tlakově impregnované dřevěné latě. Laťování má po výšce proměnný průřez — jak s výškou podlaží stoupá oslunění balkonů, roste zároveň i podélný rozměr latě, a tudíž i vlastní stínicí schopnost paravanu. Součástí návrhu řešení paravanu je rovněž textilní roleta — screen, vždy na celou šířku volného otvoru jednotlivých balkonů. Ploché fasády objektů jsou výtvarně doplněny spojováním okenních otvorů na východě, západě a severu do pruhů odlišených v barvě. Parter severního — vstupního — průčelí má bezesparý dřevěný obklad, přecházející do podhledu markýzy nad vstupem. Markýza kryje celé severní průčelí — mimo vstupu i vrata jednotlivých garážových stání. Je integrovaná rovněž v rámci uvedeného obkladu. Dispoziční řešení využívá maximálně kapacitu objektu ve 4 bytech na podlaží pro jeden komunikační uzel. Nebytové prostory byly redukovány na minimum, v přízemí jsou navrženy 2 bezbarierové byty s vlastní předzahrádkou pod okny. Prostor pod pultovou střechou rozšiřuje dispozice bytů ve vertikálním směru o obytnou galerii.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,