Bytový dům Casa Hollywood

I dnes ještě v člověku při pohledu na dům Casa Hollywood vyvstanou nostalgické pocity. Uvnitř již nepřipomíná dřívější doby, kdy bylo toto malé divadlo z 19. století s velkým jménem „Hollywood“ výchozím bodem pro mnohé milovníky kultury. Později bylo využíváno po mnoho let jako kino. Začátkem nového tisíciletí pak padla opona naposledy.

Po uzavření slavného kina se autorovi projektu podařilo zrealizovat ambiciózní vizi. Dům Casa Hollywood byl zrekonstruován a přestavěn při zachování jeho historického rázu. Tam, kde byly dříve jeviště, hlediště a zkušebny, jsou dnes obchody a byty. Skutečnou atrakcí je ale od roku 2014 novostavba napojená přímo na stávající původní objekt. Nová budova s ​​výraznými, nepravidelnými tvary oken se stala novým ústředním bodem historického centra Turína. Motto autora projektu znělo – propojit neobvyklou architekturu s technickými inovacemi a vytvořit kulturně-architektonickou přidanou hodnotu pro okolí.

Architekti měli pro severní fasádu jasnou představu: Pavučina, která obklopuje budovou. Vytvořili fasádu jako mix otevřených a uzavřených oblastí, které se skládají z nepravidelných prvků různých tvarů a rozměrů. Hned od začátku byli architekti rozhodnuti použít pro tuto náročnou a individuální fasádu titanzinek. Obrátili se na společnost RHEINZINK a informovali se o možnostech ztvárnění fasády z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí, trvanlivosti, nízkých nároků na údržbu a estetiky. Ačkoliv je již tento rozhovor přesvědčil, nechali si zhotovit cca 4 m široký vzor fasády, na kterém si mohli otestovat nepravidelné tvary a okna. Jejich názor, že tento materiál představuje správnou volbu, se jasně potvrdil.

Zatímco severní fasáda byla z velké části ponechána uzavřená, jižní fasáda má velmi odlišný ráz: je definována velkoplošným dvojitým zasklením, které zajišťuje plné denní světlo v interiérech, současně zabraňuje hluku a zajišťuje nižší zahřívání místností. V kombinaci se efektivně izolovanou severní fasádou, řízeným větracím systémem s rekuperací tepla, solárním zařízením pro přípravu teplé vody a využitím dešťové vody pro zelené terasy domu je spotřeba energie menší než 30 kWh/m2 za rok. Díky renovaci a přeměně bývalého kina, propracované fasádě z materiálu RHEINZINK a inovativní koncepci budovy se dům „Casa Hollywood“ vhodně přizpůsobil požadavkům současnosti.

Dokončení 2014
Investor DE-GA S.p.A., Turín, Itálie
Architekt Arch. Luciano Pia, Arch. Silvio Ferrero, Arch. Giovanna Furbatto, Turín, Itálie
Klempířské práce s titanzinkem RHEINZINK Gigante Giovanni, Turín, Itálie
Technické údaje:
Fasáda: 1200 m2, 9 t, velkoformátové šablony
(nepravidelné formáty)
Materiál: RHEINZINK- prePATINA blaugrau

Text a foto: RHEINZINK

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*