BYTOVÝ DŮM, INGOLSTADT

Fotogalerie ke článku (9)

Bytový dům, Ingolstadt

Bytový dům, Ingolstadt

Bytový dům, Ingolstadt

Bytový dům, Ingolstadt

Bytový dům, Ingolstadt

Bytový dům, Ingolstadt

Bytový dům, Ingolstadt - 1. NP

Bytový dům, Ingolstadt - 2. NP

Bytový dům, Ingolstadt - 3. NP
Celá fotogalerie (9)

Bytový dům v Ingolstadtu - prototyp nízkopodlažního kompaktního bydlení.

Autor: Blauwerk — Christian Kern (*1964), Michael Schneider (*1970)

Stavebník: GWG Ingolstadt

Soutěžní tým: Christian Kern, Michael Schneider, Barbara Schneider, Werner Gilles, Ulrike Mertl

Projekční tým: Christian Kern, Michael Schneider, Ulrike Mertl, Paul Dudzinski, Thorsten Schlauersbach, Peter Hess, Daniela Rosenberger, Patricia Costantini

Soutěž: 2001 (1. cena)

Projekt: 2002 — 2005

Realizace: 2003 — 2005

Adresa: Richard Wagner Str. / Aeusserer Buxheimer weg 44-50, Ingolstadt, Bavorsko, Německo

 

Dům vznikl na základě vítězného projektu v soutěži Europan 6 a byl zároveň prvním projektem, který byl podle vítězného návrhu z Europanu v Německu postaven.

Leží při jižní straně frekventované transitní silnice v západní části Ingolstadtu a obsahuje 46 bytů různých velikostí (od 2+kk po 6+kk a od 55 m2 do 100 m2), dvě pronajímatelné jednotky a společné parkování v hromadné garáži. Pestrá je také nabídka venkovních prostorů, které realizací projektu vznikly. Škála počíná veřejným prostorem ulice, pokračuje poloveřejným dvorem vytvořeným na stropě garáží a končí soukromými zahrádkami a lodžiemi.

Koncept domu je ovlivněn jak polohou u rušné komunikace, tak snahou autorů vytvořit prototyp nízkopodlažního kompaktního bydlení, vycházející z typologické formy řadových domů. Typologická forma se propsala do celkového řešení — kaskádovité uspořádání umožňuje dobré prosvětlení všech bytů — a vysoká hlučnost dala vzniknout protihlukové bariéře na severní straně domu — zasklené pavlači, která obsluhuje dvě horní patra.

Dům se skládá ze tří odlišných částí — dvou obytných hranolů spojených v podnoži hromadnou garáží. Severní obytný hranol je čtyřpodlažní. V přízemí a prvním patře — přístupném z ulice — jsou umístěny mezonetové byty a dvě menší komerční jednotky. Ve dvou horních patrech jsou situovány menší byty se vstupy ze zmíněné pavlače. Velká část těchto bytů je řešena jako bezbariérové (podobně je v hojné míře pamatováno na parkovací stání pro vozíčkáře).

Jižní objem je dvoupodlažní a obsahuje mezonetové byty s privátními zahrádkami a přístupem ze dvora nebo přímo z prostoru hromadné garáže.

Technické řešení celého komplexu je německy důsledné a precizní. Velký důraz také architekti položili na energetickou koncepci domu. Hlavní podíl na výsledku je obsažen už v samotném dispozičním řešení — orientace umožňuje v chladnějších obdobích pasivní příjem sluneční energie a v horkém létě naopak brání přílišnému přehřívání. Dále dům obsahuje kromě kvalitní izolace solární panely pro ohřev vody na střeše nejvyšší části domu a systémy ventilace a distribuce teplého vzduchu.

Kancelář Blauwerk byla původně založena kvůli realizaci vítězného projektu z Europanu 6, a protože projekt byl úspěšný i komerčně — všechny byty byly ve velmi krátkém čase rozprodány —, architekti již pracují na dalším obdobném návrhu bytového domu v sousedství.



Zdroj: autorská zpráva, připravil: Jakub Kynčl, Stavba 1/2007

Foto: Stefan Meyer

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*