Bytový dům Kostelní – Biskupská v Ostravě

(ČTK) – Nový bytový dům na křížení ulic Kostelní a Biskupská v centru Ostravy vznikne podle návrhu architekta Michala Palaščáka z Brna a jeho spoluautorů, kteří se stali vítězi architektonické soutěže. Přihlášeno do ní bylo 48 návrhů. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Náklady na stavbu, která by za ideálních podmínek mohla vzniknout do roku 2022, zatím nejsou známy.

Architektonickou soutěž město vyhlásilo ve spolupráci s centrálním obvodem Moravská Ostrava a Přívoz letos v lednu. Soutěžní návrhy kromě českých architektů odevzdala například i zahraniční studia ze Španělska, Itálie, Velké Británie, Nizozemska, Polska, Německa a Slovenska. Z 48 návrhů jich bylo ze soutěže pro nesplnění závazných soutěžních podmínek vyloučeno 15. Porotci tak nakonec posuzovali 33 návrhů. Porota vítězný návrh označila za současný, který ale zároveň není nějak extravagantní. Vítěz soutěže získá odměnu 500.000 korun.

„Do žádné z našich architektonických soutěží zatím nedorazil tak vysoký počet návrhů. Třetina z nich je přitom ze zahraničí. A bylo z čeho vybírat. Porotci nakonec jednohlasně podpořili autory z Brna, kteří mají na svém kontě projekty několika bytových domů, rekonstrukci kryté tržnice na Zelném trhu i návrh na výstavbu parkovacího domu nebo lávky přes Labe,“ uvedl Macura.

Nový bytový dům v centru města je jednou z cest, jak chce radnice oživit historické centrum krajské metropole. Město a centrální obvod mají v různé fázi rozpracovanosti několik projektů nových nebo rekonstruovaných bytových domů. V lokalitě by tak mělo vzniknout zhruba 200 bytů.

„Pro oživení centra je nezbytný návrat rezidentů, kterým chceme nabídnout dostupné nájemní bydlení, po němž je poptávka jak mezi mladými, tak i staršími lidmi,
“ řekla starostka centrální městské části Petra Bernfeldová (Ostravak).

Investorem stavby bytového domu bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Obvod požádal magistrát města o organizaci architektonické soutěže, se kterou neměl dostatek zkušeností.

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže najdete na stránkách ČKA zde.

Související články:
Novostavba bytového domu Kostelní – Biskupská 11.1.2018

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*