Bytový dům s industriálním nádechem

Čtyřpodlažní bytový dům se třemi nájemními byty stojí ve městě Uster. Aby budova získala jednoduchý a čistý vzhled, architekti úmyslně použili jen omezené množství materiálů.  
Každý apartmán má vlastní venkovní prostor ve formě zahrady, lodžie nebo střešní terasy. Aby bylo zajištěno soukromí všech obyvatel, balkóny jsou umístěny na různých stranách domu. Vnitřní stěny jsou z cihel. Architekti věnovali zvláštní pozornost zachování vizuálního vzhledu jednotlivých materiálů. Jen stěny jsou natřeny bílou barvou, struktura cihel z nich prosvítá. Veškerý interiér je také bílý, včetně kuchyně, dveří, oken a stropů. Pouze parketová podlaha je světle hnědá a barevné jsou i markýzy. I když se budova na první pohled zdá bezbarvá, použití jednoduchých materiálů a tvarů vytváří jasnou strukturu, která je příjemná a teplá.

Architekt: Wild Bär Heule Archichtekten AG, Švýcarsko
Místo: Uster, Švýcarsko
Realizace: 2013 – 2014
Užitná plocha: 422 m2
Použitý typ cihel:  Cihelné bloky


Brick Award 2018
Cílem této mezinárodně uznávané soutěže je představení a ocenění nejlepších inovativních staveb z cihel v rámci celého světa. Hodnotí se ta architektonická díla, jejichž významná část je vytvořena z keramického stavebního materiálu. Zvláštní zřetel je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Další nutnou podmínkou je dokončení stavby v roce 2014 nebo později. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger.

Do Brick Award 2018 se přihlásilo celkem 600 projektů z 44 zemí. Vítěz obdrží finanční odměnu ve výši 7000 EUR a vítězové jednotlivých kategorií částku 5 000 EUR. Na výběr vítěze nemá společnost Wienerberger žádný vliv a je brán v potaz pouze odborný názor poroty. Porota Brick Award 2018 se skládá z těchto členů:
Anne Kaestle, Duplex Architekten, Německo
Jonathan Sergison, Sergison Bates architects, Velká Británie
Marc Mimram, Marc Mimram Architecture, Francie
Stephan Ferenczy, BEHF Corporate Architects, Rakousko
Vladimir Arsene, Westfourth Architecture, Rumunsko

Architektonická soutěž Brick Award se pořádá ve dvouletých intervalech od roku 2004. V současnosti jde do finále její osmý ročník. Vítězové ročníku 2018 budou oznámeni na slavnostním vyhlášení dne 28. 5. 2018 ve Vídeňské Albert Hall, kteé bude spojeno s odborným sympoziem na téma: Stavitelství budoucnosti – architektura orientovaná na budoucnost.
Brick Award 2018

Podle podkladů společnosti Wienerberger
Foto © Roger Frei

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*