Bytový dům Sakura

Bytový dům Sakura vyrostl v pražských Košířích na místě vyhořelého plaveckého bazénu a na podzim loňského roku byl zkolaudován. Je čtvrtým dokončeným projektem skupiny Realism, která se soustředí na výstavbu osobitých rezidenčních komplexů, v nichž hraje důležitou roli zeleň. Soutěž na návrh novostavby vyhrálo v užší vyzvané soutěži architektonické studio Jestico + Whiles. 

Stavba se nachází v obytné čtvrti Na Cibulce a doplňuje ji park pro rezidenty. Dům charakterizuje zejména unikátní soustava pochozích květníků pro desítky tisíc bylin a keřů v celkové délce 1,3 kilometru, díky které celý obvod budovy pokrývá zeleň. Projekt se umístil mezi nejlepšími stavbami světa v mezinárodních soutěžích World Architecture Festival a WAN Awards.

Architektonický koncept
Základní myšlenkou bylo poskytnout obyvatelům pocit komfortního bydlení v rodinném domě se zahradou při současném zachování všech výhod života ve městě, jaké přináší právě bydlení v bytovém domě. Hmotu domu tvoří jednotlivé byty, vložené jako prvky mezi stropní desky. Tyto prvky jsou jasně patrné na fasádě a spolu s kombinací použitých materiálů vytvářejí mozaiku, která zjemňuje celkový objem stavby.

Přání investora vytvořit architekturu s velkým podílem zeleně bylo naplněno díky neobvyklému řešení. Celý obvod domu na všech podlažích je lemován květníky, které obsahují dostatek zeminy pro zeleň – od travin až po vzrostlé keře. Vhodný výběr rostlinných druhů společně se zabudovaným zavlažovacím systémem zaručuje bujnou zeleň v průběhu celého roku. Střechu domu korunuje rozsáhlá zahrada se vzrostlými keři a stromy. Sakury, které projektu daly i jméno, se jako hlavní motiv prolínají celým projektem: můžeme je najít jak v přilehlém soukromém parku pro rezidenty, tak i na střeše a střešních terasách.

Bytový dům zahrnuje celkem 67 bytů. Architekti ze studia Jestico + Whiles museli pracovat s terénem a budovu zakomponovat do relativně prudce svažitého pozemku. Podzemní podlaží je zapuštěno do svahu, na východní straně na úrovni terénu vytváří prostor pro malý obchod a kavárnu. Zde je také vstup do podzemních garáží. Na západní straně obsahuje mimo jiné čtyři unikátní mezonetové byty – duplexy –, každý s vlastní soukromou zahradou. Parkování pro všechny byty je umístěno v podzemní garáži, pokryté střechou s extenzivní zelení.

Čtyři vstupy pro pěší v úrovni ulice umožňují přístup do všech bytů přes rozsáhlou společnou zahradu domu. Každý byt v přízemí má navíc vlastní soukromou zahrádku. Sakura zahrnuje širokou škálu bytů o různých půdorysech od 1 + kk až po 5 + kk, mnoho z nich s okny na východ i západ dispozičně napříč celým bytovým domem. Na nejvyšší střeše objektu jsou tři luxusní penthousy, každý s rozsáhlou soukromou střešní zahradou a panoramatickými výhledy na celou Prahu.

Projekt směrem na jih zahrnuje také nový soukromý park, ve kterém se mj. nachází venkovní posilovna, herní prvky pro děti, pergola či místo na grilování. Zahradní architektura celého projektu byla zpracována atelierem Flera pod vedením Ferdinanda Lefflera a Jiřího Stiborka.

Sakura disponuje řadou technologických a energeticky úsporných řešení. Vedle automatického zavlažování veškeré vegetace z nashromážděné dešťové vody (viz dále v textu) je objekt zrealizován s dostatečnou energetickou připojovací kapacitou pro dobíjení elektromobilů.

Systém řízení stavby
Generálním dodavatelem projektů pod hlavičkou Realism je vždy sesterská společnost Realism Construction. Bylo tomu tak i v případě projektu Sakura. Primární motivací je snaha udržení kontroly nad každým detailem, úsilí o dosažení perfektního výsledku a co nejvyšší kvality. Touto efektivní koordinací aktivit v rámci vlastních kapacit skupina Realism významným způsobem nejen snižuje finanční, technická a časová rizika, ale také snáze kontroluje projektové zadání.

Konstrukční řešení
Nosná konstrukce budovy je tvořena železobetonovým skeletem spolu s betonovými mezibytovými příčkami, čímž se dosáhlo mimořádně kvalitního akustického oddělení jednotlivých bytů. Konstrukci hlavních stropů tvoří 280 mm silné železobetonové desky, vybavené 55 mm silnou, vysoce výkonnou akustickou izolací a 50 mm roznášecího betonu s podlahovým vytápěním pro všechny byty.

Konstrukce hlavních střech je tvořena železobetonovou deskou, nejčastěji o tloušťce 380 mm s EPS izolací, a systémem zelené střechy pro extenzivní zeleň tloušťky do 800 mm, která zajišťuje dostatečné zadržování dešťových vod. Cihlové vnitřní příčky s jemnou omítkou mají tloušťku 140 a 115 mm. Povrch většiny stěn hlavních chodeb tvoří přírodní dekorativní betonová stěrka.

Fasády
Fasádu bytového domu tvoří kombinace oken s trojsklem v dřevěném rámu s Ug = 0,6 W/(m²K), vyrobených firmami Geus a Josko, vložených do 250 mm silných železobetonových zdí. V závislosti na fasádě je celá budova obalena 200 mm silnou tepelnou izolací z kamenné vaty (λ = 0,035 W/m.k) na místech s omítkou, resp. 150 mm silnou minerální tepelnou izolací Isover MULTIMAX 30 na místech s provětrávanou fasádou s plechovým nebo betonovým obkladem.

Na fasádu byla použita kombinace tří hlavních fasádních materiálů: skládaných panelů Dekmetal ve zlaté barvě, vyrobených na zakázku v tloušťce 45 mm, dále 12 mm silných sklovláknobetonových desek od firmy Dako Brno a v neposlední řadě bílé omítky se silikonovým základem a zrnem 1,5 mm.

Unikátní květníky na fasádě domu
Exteriér budovy lemují ve všech patrech pěstební kontejnery, které poskytují každému bytu vlastní zahrádku. Ve spolupráci se zahradním studiem Flera byly pečlivě vybrány rostliny tak, aby se jim dobře dařilo na vybraném místě fasády. Výběr rostlin je pro každou fasádu jiný, protože bere ohled na orientaci ke světovým stranám a tedy i ke slunci. Jde o kombinaci trav a keřů, jedlého ovoce a bylin: např. malin, jahod, levandule, rozmarýnu a šalvěje. Na severní a jižní straně jsou vysazeny popínavé rostliny. Osnovu jim tvoří soustava nerezových lan v černé barvě (vytvořené pomocí zpracování při vysoké teplotě) o tloušťce 6 mm, napnutých mezi patry. Díky tomu vznikl efekt vertikální zahrady.

Zavlažování všech pěstebních truhlíků řídí čtyřcestný centrální počítačový systém. Dešťová voda zvolna prosakuje vegetačním souvrstvím zelených střech s extenzivní zelení a je odváděna dešťovými svody do druhého suterénu budovy, do jímky. Odtud se každý den využívá k řízenému zavlažování jednotlivých pěstebních kontejnerů – přesně podle jejich potřeb. 

Samotný systém květníků je ojedinělý a nebyl nikdy v českých podmínkách navržen, natož proveden. Květníky mají ocelovou rámovou konstrukci svařenou z profilů jackel. Každý je k objektu kotven přes patní plech dvojicí kotev. Jednotlivé rámy v podélném směru propojují ocelové profily, které zároveň slouží jako podpora pro vnitřní bednění květníku. To je provedeno z plastových, na míru navržených dílců. Květníky jsou pohledově opláštěny deskami ze sklovláknobetonových panelů, které jsou k ocelové konstrukci kotveny přes sekundární hliníkový rošt. Všechny pěstební kontejnery jsou odvodněny zpátky do dešťových svodů, takže i v případě silných dešťů je zajištěno, že nedojde k přelití. 

Konstrukce květníků včetně vnitřního bednění se optimalizovala během výstavby, aby dokonale vyhovovala konstrukci budovy. Celkem bude v květnících na terasách, v parku, na předzahrádkách, v dešťových zahradách a na střeše budovy rozmístěno 32 000 kusů nejrůznějších druhů květin, bylin, keřů a stromů. Projekt Sakura tak pokoří i známé zelené milánské věže Bosco Verticale s „pouhými“ necelými 20 000 kusy.

Ocenění na mezinárodním poli
Rezidence Sakura už ve svém návrhu uspěla v globálních oborových soutěžích. V roce 2017 byla nominována do finále v kategorii Future Projects – Residential v celosvětově největší architektonické soutěži WAN Awards. Jako vůbec první český projekt v této kategorii se tak zařadila mezi šest nejprogresivnějších rezidenčních staveb ze čtyř světových kontinentů. V další významné mezinárodní soutěži World Architecture Festival pak Sakura figurovala v rámci kategorie Residential – Future Projects a probojovala se mezi 16 nejlepších staveb světa.

Rezidenční projekt Sakura:
Lokalita: mezi ulicemi Na Pomezí, Beníškové a Lerausova, Praha 5-Košíře
Počet bytů: 67 bytů + 2 komerční prostory
Kolaudace: podzim 2019
Investor a developer: skupina Realism (dříve T.E)
Generální dodavatel: Realism Construction (dříve T.E Construction Management)
Architekt: Jestico + Whiles
Zahradní architekt: Atelier Flera
Finanční partner: Raiffeisenbank

Lukáš Hrudička, Sean Clifton
Foto: archiv firem Realism a Jestico + Whiles


Ing. arch. Lukáš Hrudička (*1988)
– absolvoval  Fakultu stavební ČVUT v Praze, obor Architektura. Pracuje jako development manažer ve společnosti Realism. Odpovídal za projektové řízení a dokončení projektu Sakura.

Sean Clifton (*1972)
– Vystudoval architekturu ve Velké Británii (UCE Birmingham, Bartlett School of Architecture – UCL). V roce 2001 se přestěhoval do Prahy, aby zde převzal vedení britsko-české architektonické kanceláře Jestico + Whiles. Jako její ředitel stál v čele týmu pro projekt Sakura.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Poněkud krkolomný technický popis konstrukcí je smutnou ukázkou degradace českého jazyka díky vlivu anglofonní části Evropy.
    Ledacos se řeší anglickými termíny. Nic moc, a fotky téměř nic řádně neukazují. Chtělo by to kvalitního fotografa.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*