Bytový dům v Liberci

Čtyřpodlažní bytový dům v Podzimní ulici v Liberci vystavěla firma Regionální stavební. Společnost Xella CZ dodávala materiál pro hrubou stavbu, protože celý objekt je vybudován z pórobetonového systému značek Ytong a Silka. Rychlost výstavby, výhodné tepelněizolační vlastnosti a ucelenost stavebního systému byly hlavní důvody, proč se investor rozhodl pro toto řešení.

Samonosný dům z pórobetonu
Projekt bytového domu vycházel ze základní premisy současného bydlení – poskytnout pohodlí, které vyžaduje moderní městský člověk, zajistit atraktivní bydlení, dostupnost služeb, nadčasové architektonické provedení a nízké náklady na provoz. Čtyřpodlažní objekt obsahuje 16 bytových jednotek o dispozicích 2+kk o rozměrech 49 a 50 metrů čtverečních. Obyvatelé každé bytové jednotky mohou využívat také praktický sklípek v suterénu o ploše dvou metrů čtverečních a garantovaná parkovací stání pod domem.

Stavba začala v srpnu roku 2014 a kolaudace se uskutečnila v říjnu následujícího roku. Rekordně rychlá výstavba byla možná především díky použití uceleného systému Ytong, a to na všech úrovních – pro obvodové zdivo, mezibytové stěny, stropy i střechu.

Ucelený systém výhodou
Dům se nachází v mírném svahu a byl založen na železobetonovém monolitu. Nadzemní konstrukce domu je částečně vynesena na sloupech, které umožnily vytvořit několik krytých parkovacích míst. Další část prvního podlaží byla využita pro umístění sklepních kójí, kotelny a technického zázemí.

Obvodové stěny sestávají z pórobetonu Ytong Lambda+ o tloušťce 375 milimetrů. Příčky a mezibytové stěny byly z důvodu zajištění lepšího akustického útlumu vystavěny z materiálu Silka o tloušťce 240 milimetrů. Stavba „spolkla“ 477 metrů krychlových materiálu Ytong a Silka. Firma Xella CZ dále dodala asi 250 metrů krychlových střešních panelů, což odpovídá přibližně 1000 metrů čtverečních plochy. Atika byla vyzděna také pomocí systému Ytong: U profily stavební společnost vyarmovala a vylila betonem. Finální zateplení střechy vyřešila pokládka pochozího polystyrénu o síle 25 centimetrů a finální vrstvu zajistila střešní fólie. Povrchy všech vnitřních stěn a stropů tvoří sádrové tenkovrstvé omítky Ytong s bílým disperzním nátěrem.

Patro i za dva týdny
Stavební firma měla na místě sloupový jeřáb. Materiál navážely kamiony, skládal se přímo na stavbě a rovnou zpracovával. Hrubá stavba vznikala v opravdu velmi rychlém tempu. Zemní práce začaly 8. srpna 2014, následně se připravoval železobetonový skelet základů a části prvního podlaží a 15. listopadu už stála kompletní hrubá stavba včetně zastřešení a osazených panoramatických oken.

Kromě rychlosti výstavby komplexní systém Ytong zajistil důkladné propojení jednotlivých částí konstrukce. Propracované konstrukční detaily jsou řešeny systémově, čímž se eliminuje vznik chyb při výstavbě. Technologické postupy jsou přesné a časová posloupnost jasně daná, což optimalizuje využití techniky i pracovní síly. Další výhodou je minimální ztrátovost materiálu a s tím související možnost velmi přesné kalkulace nákladů na hrubou stavbu.

Panoramatická okna a tepelná čerpadla
Panoramatická prostorová okna velké části bytů nabízejí výhled do vzrostlé zeleně, která podtrhuje příjemný dojem ze života v klidné rezidenční čtvrti. Volba materiálu oken padla na plast s izolačním dvojsklem o parametrech Ug 1,1 – Uw 1,2 w/m2K.

Dosavadní zkušenosti vypovídají o tom, že bytový dům má velmi nízké náklady na vytápění i přípravu teplé vody. Toho bylo dosaženo díky materiálu Lambda 350+, který sám o sobě zajišťuje vysoké tepelněizolační schopnosti. Pokud by byla použita nová tepelněizolační tvárnice Lambda YQ, nebylo by nutné žádné zateplení i při splnění nízkoenergetického standardu. V době výstavby ale ještě jednak nebyla na trhu a jednak bylo třeba vyřešit ukotvení oken v líci fasády. Z tohoto důvodu byla zvolena obvodová stěna z Ytongu šířky 375 mm s izolací ze šedého polystyrenu šířky 80 mm, do kterého byla osazena okna. Osazení oken do izolantu brání vzniku tepelných mostů, které by jinak při tomto konstrukčním řešení vznikaly.

Vytápění je řešeno pomocí tepelného čerpadla vzduch–voda. Dvě čerpadla se nacházejí v suterénní kotelně, na střechu jsou pak vyvedeny ventilátory.

Kotelna dodává teplo mimo jiné pro podlahové topení. To je rozprostřeno ve všech místnostech pod plovoucí podlahou. Díky kombinovanému vytápěcímu žebříku lze v koupelně dovytápět i pomocí elektřiny. Budova se může prokázat energetickým štítkem v kategorii B – velmi úsporná.

500
metrů krychlových materiálu Ytong a Silka bylo dodáno na výstavbu bytového domu v Liberci.
 

Bytový dům Liberec
Investor: Ladislav Drda, Václav Hlubuček, Jiří Kocour
Architektonický návrh: Palladio, s. r. o. / Libor Holečko
Generální projektant: Palladio, s. r. o. / Libor Holečko
Generální dodavatel: Regionální stavební, s. r. o.
Hrubá stavba: srpen–listopad 2014
Kolaudace: říjen 2015
Investice: 28 milionů korun včetně DPH

www.ytong.cz

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2017, str. 74-75

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*