Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze

Území Starých Střešovic představuje jedinečný soubor předměstské osady vzniklé kolem místního kamenného lomu v druhé polovině 18. století. Dochované historické stavby dělnických domků a přežívající vesnický ráz celé lokality zde byly důvodem pro vyhlášení městské památkové zóny v roce 2003.

Svah mezi ulicemi Nad Hradním vodojemem a Pod Bateriemi byl v minulosti destabilizován těžbou kamene a následně v 70. letech zajištěn 7 metrů vysokou pažící betonovou stěnou. Právě ve stínu této stěny jsme navrhli moderní energeticky nenáročný dvojdům, se silným odkazem na historický kontext. Stavba se vyznačuje důmyslným využitím malého pozemku s velkým převýšením mezi dvěma navazujícími ulicemi.

V přízemí každé poloviny dvojdomu se nachází pouze vstupní prostory a malá obytná místnost orientovaná do ulice. Zbylá část pozemku je ponechána jako volné nádvoří, kde pohodlně zaparkují dvě auta. Všechna tři podlaží domu jsou propojena velkorysým věžovým schodištěm. Obklad schodů i zábradlí jsou v masivním dubovém provedení. V prvním patře se nachází ložnice a koupelny. Část náplně vybíhá nad dvůr jako lehká dřevěná přístavba. Tím jsou přirozeně zastřešena parkovací stání a zároveň vytvořena plocha pro střešní zahradu ve druhém patře.

Díky vyvýšení se zahrada dostává na úroveň ulice Pod Bateriemi a získává tak příjemnou jižní expozici. Právě na střešní zahradu navazuje nejvyšší část domu, kde se nachází velký obytný prostor s kuchyní. Výhodou vyvýšení obytného prostoru je krásný výhled velkými ateliérovými okny na Ořechovku, Dejvice, Hanspaulku a dál na severní břeh Vltavy a vzdálené vrcholy českého středohoří.

Celý dům je postaven z kvalitních, ale střídmých materiálů a je velmi úsporný. Vytápěn je plynovým kotlem pomocí podlahového topení. Na oknech jsou instalovány elektrické žaluzie, ke splachování a zavlažování dům využívá dešťovou vodu. Vedle klimatizace je ve dvou ložnicích orientovaných do ulic umožněna rekuperace vzduchu.

Autor: Pavel Hnilička, Jindřich Blaha / Pavel Hnilička Architects+Planners
Spolupráce: Antonín Topinka, Martin Jirsa
Projekt: 2017–2022
Dispozice: 2 x 5+kk
Počet podlaží: 3
Užitná plocha: 155 m2
Plocha zahrady: 130 m2


Autorská zpráva 
Foto Tomáš Slavík

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Užasná architektura, taková domácí a tradiční, prostě…………..bomba

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*