Architektem projektu je ateliér LOXIA, a. s.
Praha 28. 4. 2010 — Položením základního kamene byla dnes zahájena výstavba rezidenčního projektu KAJETÁNKA v pražském Břevnově.
V nejbližších dnech se začíná s výkopovými pracemi prvních dvou nových budov. Výstavba přibližně 145 luxusních bytů, obnova dvou historických objektů a renovace rozsáhlého parku by měla být dokončena do konce roku 2011.
V parku již proběhla celá řada přípravných prací jako např. úklid pozemku. Byl proveden archeologický výzkum a zajištěna stavební jáma pro výkopy v místech prvních dvou budoucích domů. „Pokračovat budeme výkopovými pracemi a betonováním základů pro objekty I a II, současně se další aktivity budou upínat k historické budově zámečku. Dojde k odstranění volných částí budovy a bude proveden uměleckohistorický průzkum,“ dodává Andrea Straube.
Samotná výstavba byla svěřena společnosti Metrostav, a. s., která již má s podobnými projekty v Praze 6 zkušenosti.
Projekt KAJETÁNKA vzniká v pražském Břevnově na místě v současné době nevyužívaného a chátrajícího parku mezi ulicemi Radimova a Na Petynce. V krátké době zde vyrostou čtyři nové bytové domy s přibližně 145 luxusními byty se zahrádkami, balkony nebo velkými terasami. Rozlehlé byty v kategorii Penthouse nabídnou luxusní bydlení s pohledem do zeleně obnoveného parku a na Pražský hrad. Developer novým majitelům dopřeje vysokou kvalitu provedení i dodaných materiálů. Domy budou obloženy přírodním kamenem, který se hodí k historickým budovám Oranžerie a zámečku. Obě historické budovy – barokní Oranžerie a zámeček, se dočkají obnovy. Rozsáhlému parku včetně obnoveného jezírka bude navrácena dřívější podoba anglického parku a jeho část bude společně s budovou zámečku předána Městské části Praha 6 a užívána veřejností.
Historie Kajetánky
Na místě svatojiřských vinic stával klášter, letní sídlo i továrna
Historie památkově chráněného objektu – usedlosti Kajetánka — sahá až do šestnáctého století. Pozemek, na němž tato památka stojí, původně tvořila vinice svatojiřského kláštera a dvě zahrady. K jejich spojení došlo roku 1592 jejich vykoupením Jezuity. Po bitvě na Bílé hoře pozemek získal rod Martiniců. Roku 1665 nejvyšší pražský purkrabí Bernard Ignác z Martinic začal s výstavbou kaple, o rok později věnovali Martinicové nemovitost řádu theatinů, lidově kajetánů, kteří dali později zámečku nynější podobu. Ti také v roce 1760 postavili Oranžérii. Kajetánka se stala vyhlášeným poutním místem, avšak za vlády Josefa II. byl klášter zrušen a dochovala se pouze kaple. Koncem 18. století byla Kajetánka přestavěna na malý zámeček. Kounicové, kteří ji v té době vlastnili, přebudovali Kajetánku na letní sídlo a založili rozlehlý anglický park. Ve 30. letech minulého století nemovitost sloužila jako továrna na vosková plátna, Oranžérie byla kolem roku 1848 přebudována na byty. V roce 1881 postihl Kajetánku požár, který způsobil rozsáhlé škody a výroba voskových pláten byla přestěhována do Holešovic. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století patřila Kajetánka tehdejšímu místnímu starostovi a podnikateli, Janu Kolátorovi, který mimo jiné park ozvláštnil sochami Vojtěcha Suchardy. V roce 1948 byla nemovitost vyvlastněna. Za minulého režimu byl objekt využíván jako Obvodní dům pionýrů a mládeže. V devadesátých letech se Kajetánka ve špatném stavu vrátila rodině Kolátorů. V současné době je nemovitost vlastněna společností BOZNER, s. r. o.
Zdroj: TZ EURO RSCG PR, 28.4.2010
www.kajetanka.eu
Související články:
Pražskou usedlost Kajetánka čeká rekonstrukce, vzniknou zde byty
Zchátralá usedlost Kajetánka v Praze 6 se změní na 140 bytů
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…